Güvenlik, araç sahipleri için olmazsa olmaz konulardan biri olarak kabul edilir. Ne yazık ki beklenmedik kazalar ya da teknik aksilikler, araç sahipleri için her daim gerçekleşmesi muhtemel senaryolar içerisindedir. Araç sahipleri özellikle de maddi açıdan kendini bu tip olasılıklara karşı sağlam bir şekilde hazırlamakla yükümlüdür. Kaza ve benzer durumlarda devreye giren koruma unsurlarından biri de kasko sigortasıdır. Kasko, araç sahiplerine sunulan ek korumayı ifade eder.

Günümüzde, araç fiyatlarının ve kaza sonrası maliyetlerin bu denli yükselmesinden dolayı kasko, lüks olmaktan çıkmış, bir anlamda zorunluluğa dönüşmeye başlamıştır. Ekonomik kayıpları büyük ölçüde minimize etmeyi başaran bu işlevsel sigorta türü, hemen hemen tüm sigorta şirketleri tarafından sunulur. En doğru kasko teklifine yönelmek, araç güvenliğini ve cebinizi koruyacak bir hamle olacaktır. Tam da bu noktada ihtiyaç ve beklentilerinizle doğrudan örtüşen araç kasko sigorta tekliflerine yönelmelisiniz.

Gullon Bisküvi Gullon Bisküvi

Kasko Nedir?

Kasko, oldukça esnek ve geniş bir hizmet alanına sahip olan poliçelerden biri durumundadır. Kişinin olası kazalar neticesinde kendi aracında oluşacak zararlarını karşılayan kasko, ek teminatlar/hizmetler yaratmaya da uygun bir yapıdadır. Kasko başvurusu sonrasında; iş birlikteliği oluşturmak istediğiniz sigorta şirketi, geniş kapsamlı bir kasko değer listesi oluşturur. Değer listesinde aracın markası, yaşı, kilometresi gibi faktörler ciddi oranda belirleyicidir. Tüm bu ayrımlar, kişiye özel kasko tekliflerini yaratır. Söz konusu durum da totalde kasko fiyat teklifi üzerinde etkili olur.

Motorlu kara taşıtlarında karşılaşılan kazalar sürücülere ciddi boyutta maddi zararlar getirebilir. Kasko sigortası, trafik sigortasının aksine zorunlu olarak tutulan bir sigorta türü değildir. Buna rağmen kasko yaptırmak, kişinin kazalar neticesinde uğrayacağı maddi zararı önemli oranda azaltır. Kaskoda vurma ve çarpma gibi eylemlerin dışında hırsızlık girişimleri, yangın, sel ya da deprem gibi senaryoları da kapsamına alabilmektedir. Kasko sigortası, hasar ya da kaza gibi senaryolarda kişinin kendi aracındaki zarara odaklanır. Poliçe tekliflerinde kazalar dışında; anahtar kaybı, devrilme, terör, eskime payı, sel, cam, kemirgen gibi başlıklardan oluşan daha özel teminatlar bulunabilmektedir.

Kasko teklifi alırken ihtiyaç ve önceliklerinize göre poliçenizi şekillendirebilirsiniz. Tek taraflı kazalarda tutulan tutanağa ve özel koşullara bağlı olarak sigorta şirketi ödeme gerçekleştirmektedir. Tutanak tutulduktan hemen sonra sigorta şirketine bilgi aktarılmalıdır. Bu arada normal bir kaza neticesinde kusurlu olmanız, kaskonun size ödeme yapması için bir engel teşkil etmez. İhtiyarı Mali Mesuliyet teminatları ile beraber kaza durumlarında karşı tarafın hasarı da karşılanabilir. Tabii bunun için oluşan hasar neticesinde zorunlu trafik sigortası limitlerinin aşılması gerekir.

Kasko Teklifi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kasko sigortası edinirken kişisel beklentileri doğru bir şekilde saptamak kadar en uygun sigorta teklifi sunan şirketlere yönelmek de büyük bir öneme sahiptir. Yaşamın kötü sürprizlerine karşı araç sahiplerini güvence altına alan kasko sigortası, fiyat konusunda önemli bir esnekliğe sahiptir. Bu durum da kasko poliçelerinin geniş bir perspektife sahip olmalarından kaynaklanır.

Genel olarak kurumsal yapısı ve referansları güçlü olan sigorta şirketlerinin kasko tekliflerini resmi web siteleri ya da mobil uygulamaları üzerinden online olarak incelemenizde yarar vardır. Aracınızla ilgili temel değerleri kasko başvuru formu ya da kasko poliçe teklif formuna girmeniz durumunda, kısa süre içinde size özel çözüm ve teklifler sunulacaktır. Güvenli sigorta şirketleri özellikle resmi sayfalarında kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri için özel kasko hesaplama araçlarını dahil etmektedir. Bu tip hesaplama araçları, poliçe ve fiyat kriterlerini baz alarak farklı şirketleri kolayca karşılaştırmanıza yardımcı olur.

Kasko fiyatları kadar teminatlar noktasında güven veren, size özel hizmet sunabilen, kurumsal sigorta şirketlerine öncelik vermek size avantaj sağlayacaktır. Öte yandan ödeme planlamalarını, şirketlerin müşteri memnuniyetini, ikame araç teminini, enflasyon teminatını ve elbette araç servisi becerisini gözden geçirmeden karar vermemenizi öneriyoruz.

Editör: Haber Merkezi