Ereğli ve Alaplı'da operasyon: 10 tutuklu! Ereğli ve Alaplı'da operasyon: 10 tutuklu!

Zonguldak’ta, bin 183 yıllık porsuk ağacının kesilmesi nedeniyle mahalle sakinleri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Elvanpazarcık beldesi Hayat Mahallesi mevkisinde 5 gün önce, tersip bendi çalışması nedeniyle bin 183 yaşındaki porsuk ağacı Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yüklenici firması tarafından kesilmişti.

Ağacın kesilmesine vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Mahalle sakini Engin Zaman ve beraberindekiler, bugün Zonguldak Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusuna bulundu.

Engin Zaman, yaptığı açıklamada, "Müteahhit ihaleye girmiş, işini almış. İşini yaparken ağacı görmüş. Bu ağacı kesmek kolay değil. Bunun onayını istemesi gerekiyordu. Müteahhit olan kişi bunu bilir, ağacı kesemez. Orman işletmesinin kesmesi gerek. Müteahhit, izin almadan kendi kafasına göre kesiyor. 5 gün geçti, bugün 6. gün. Ağacı kesen kişinin yakalandığını, ceza yediğini duydunuz mu? 5 gündür bu vatandaş kayıp. Kim olduğunu bilmiyoruz. Müteahhiti biliyoruz, ağacı keseni bilmiyoruz. Bu kadar vahim bir durum. Maalesef bunca ihmal bunca yanlış sonucunda bin 183 yıllık ağaç kesildi. Suç duyurusunda bulunacağız. Bundan sonraki süreçte şunu istiyorum; en azından maden müzemizde sergilenmeli. Çünkü 5 metrelik ana gövde orada duruyor. Onu alıp Orman İşletmesi odun deposuna kaldırmak yerine maden müzemizde gelecek kuşaklara saklayalım. Gelecek kuşaklar bu ağaç üzerinde bilimsel çalışmalar yapacak. Onlar için bu ağacın korunması gerek. Geriye kalan o vadide kesilen 26 tane porsuk ağacı var. 800 ile bin 125 yaşında ağacımız var. Bu ağaçların korunması, bir an önce tabiat parkı yapılması için biz gerekli müracaatlarımızı yapacağız” dedi.

Basın açıklamasında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve CHP’li yöneticiler de yer aldı.

Kaynak: iha