Haziran ayı belediye meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tasarruf tedbirleri genelgesi nedeniyle 950 lisanslı sporcusu bulunan Kdz. Ereğli Belediyespor’un kapanma tehlikesi yaşadığını ve kulübe destek olmadıklarını ileri sürdüğü bölgenin 5 milletvekili, Erdemir, Tat Metal ve Çınar Boru’ya sert çıktı.

Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Elimizde bir kulüp var. Kulübe çok büyük paralar harcanıyor, mevcut yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Futbol takımını omuzlarında taşıyorlar, büyük fedakarlıklar yaptılar, aynı zamanda yaz - kış takımın peşinde gidip geldiler. Başarı olamadılar BAL Ligi’nde. Şimdi belediye ayni yardımları karşılıyor. Mesela; kız takımı Hakkari’ye gidecek otobüsü veriyor havaalanına gidiyor oradan uçak biletlerini alıyoruz ayni yardım. Diyarbakır ve Hakkari’ye gidiyor tekrar geliyor. Yine uçak biletlerini belediye alıyor. Yani harcanan paranın yüzde 40’ını belediye veriyor. Şimdi belediye olarak tasarruf tedbirleri dolayısıyla vermeyince. futbol takımını bu şartlarda yürütmemiz mümkün değil. Dolayısıyla çağrıda bulunduk. Diğer futbol takımları nasıl sürüyor? Hep sponsorluk veriliyor. Mesela; kadın futbol takımını 2004 yılında Şalvarspor Yazmalıspor ile Ereğli'de biz kurduk. Çocukları, anne babalarına yalvararak alarak maçlara götürdük. Ereğli için çok büyük bir olay. Benim için de büyük bir sızı. Süper ligdeyiz. Bir çok vilayet şuanda 3. Lig’den  2. Lige sonra lige çıkmak için uğraş veriyor. Biz ligin üzerindeyiz. Eee maalesef kız futbol takımı işini de yürütemeyeceğiz herhalde.

BU İŞE ALİ KOÇ BİLE ŞAŞIRMIŞTI

Antep’te orada işadamları, ALG firması, Petrol Ofisi falan veriyor. Tek ilçe belediye olarak bir biz varız Kadın Futbol Ligi’nde. Fenerbahçe-Ereğlispor maçı vardı. Yöneticilerimiz gitmişti. Ben gidememiştim. Ali Koç ile beraber izlediler maçı. Zorlanıyoruz para bakımından falan niye zorlanıyoruz Ereğli’de  ‘Koca Erdemir var' demiş. Ereğli’de para vermiyor demişler. Belediye ve Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı Halil Posbıyık falan ilgileniyor destek veriyor demiş. Maç esnasında telefonda konuştuk. Anlattım. Ereğli’de ilk 500'e giren üç firma Erdemir, TAT Metal ve Çınar Boru var, destek vermiyorlar. Buralarda çalışan insanlarımızın çocuklarına spor yaptırıyorum. Erkek takımına, kızlara, basketbol, voleybol, paravolley. 100. Yıl şampiyona oldu Ereğli’de Paravolley ,yine şampiyon oldu. Onlar da sponsorluk olmadığı için hiçbişey alamıyor. Bilek güreşi var, boks var, hentbol var. 980 lisanslı sporcu var. Ereğli’nin ileride vicdanı sızlayacak herkesin sporla ilgili olan.

5 MİLLEKVEKİLİ DE İLGİSİZ

Özellikle uzatıyorum kongreyi, bayram sonrasına bıraktım. Belki bana gelirler de biz takımı almak istiyoruz derler diye. 5 Milletvekili var ya kendin gelemiyorsan  bir telefon aç. Bu takım davası nedir, biz de yardım edelim de. Zonguldak küme düştüğünde mikrofonu eline alıp bağıranlar hani nerde? Kim bir Alo başkan ne oluyor diye soruyor. Hepsi şov peşinde. Türkiye’de kendi reklamını yapma peşindeler. Takım gidiyor.

Kömürspor taraftarları, adalet istedi Kömürspor taraftarları, adalet istedi

EREĞLİ GENÇLERİNE YARDIM EDİN

Şu ana kadar ne Erdemir’den ne Tat Metalden.. Tat Metal neyle uğraşıyor? OSB’nin yanındaki orman arsalarını alıp kendine katmaya çalışıyor. Yazık ya. Sayın Vali, Kaymakam bunları görüyor. Gazeteler bangır bangır yazıyor. Ereğli gençlerine bir yarım edin Allah rızası için. Hiç mi vicdan yok? Bi vatandaşımız; ben zirve kentte oturuyorum diyor. Ereğli’de zehir gibi hava var diyor. Ya kardeşim bana niye söylüyorsun. Ereğli’de yaşayan herkes zehirli havayı teneffüs etmeyi seviyor. Meydanda sesimizi çıkarıyoruz. Kavgacı Halil Posbıyık diyorlar. Fabrikayı kapatacak diyorlar. Arkamda bir kişi yok. Herkes bu durumdan mutlu! Ben ne yapayım!

EREĞLİNİN GENÇLERİYLE ERDEMİR, TAT METAL VE ÇINAR BORU’NUN ÖNÜNDE EYLEM YAPARIM

ERDEMİR’le büyük bir mücadele yaptık arkadaşlar hepiniz aramızdaydınız. ERDEMİR özelleşmesin diye, kaybettik. Birincide kazandık ikinicide kaybettik kaybedince OYAK aldı dediler sevindik, milli bir şirket aldı diye. Amerika’ya, Japonya’ya falan gitmedi diye. Şimdi halk bangır bangır konuşuyor. Keşke Amerika’ya gitseydi, Japonya’ya gitseydi, Ereğli’ye hiç olmazsa biraz bakardı diye. Bizim emlak vergimizi aldılar elimizden. 5 milyon lira emlak vergimizi Ereğli’ye hizmet yapılmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Ereğli’yi zehirliyorlar Ereğli’yede hizmet yapılmasın diye. Şimdi gençler yine işe alınacak defalarca bağırdım onlara niye kazanamıyor Ereğli’li gençler beyinsiz mi bunlar dedim. Ereğli doğumlu diye bakacaklar oraya izliyorum, bırakmam mücadelemi. Aydın kesimler benim peşimden gelmiyor, eylem yapmaktan korkuyor kimseyle bozulmayım diye. Ama gençleri toplayacağım, eylem yapacağım, eğer yine Ereğli’li gençleri pas geçerlerse. Ereğli’de izliyorum, gözlüyorum gençlerle eylem yapacağım demokratik kurallar içerisinde. Emlak vergimizi aldılar ya niye böyle yapıyorlar arkadaşlar bunlar Ereğli’den nakliyatçılardan paraları alıyorlar, OMSAN diye bir şirket kurdular kârı onlar alıyorlar. Bizimkilerde işte karın tokluğuna şoförler çalışıyorlar. Kesme-dilme makinalarının hepsini kendileri kurdular, dışarıda kesme-dilme yapan esnafımız iş yapamıyor, yanına iş yapacak adam alamıyor alamayınca istihdam azalıyor. Peki ne yapıyorlar amaçları ne? Amaçları kongrelerinde bol bol prim dağıtmak. Ereğli’den aldıklarıyla bizim cebimizden aldılar ya emlak vergisini aldılar. Kongrede prim dağıtmak kendi üyelerine kongrede tekrar OYAK’ın genel müdürü aynısı seçilsin, paşa aynısı seçilsin diye açık söylüyorum. Bak Karabük emlak vergilerini tam olarak fazlasıyla veriyor, elektrik-hava gazı tüketim vergisini bunlar bize vermiyorlar ama Karabük veriyor. Karabük, Karabük’te yatırım yapıyor Karabük’ten buranın farkı ne? Burada eylem yok, Allah razı olsun, ne yaparlarsa Allah razı olsun. Başımız önümüzde ses yok, demokratik kural yok. Şimdi milleti kışkırtıyor derler beni, ben öyle demiyorum demokratik kurallar içerinde diyorum. Hakkınızı arayın, kendiniz hakkınızı aramıyorsanız çoluk çocuğunuzun, torununuzun hakkını arayın. Spor kulübü gittiği için de Ereğli’de herkesin vicdanı sızlayacak, yine de bekliyorum. ERDEMİR’den, TAT-METAL’den, ÇINAR BORU’dan, milletvekillerinden beş tane milletvekillerinden alo Halil nedir bu iş. Zonguldak küme düşüyor eline mikrofonu alıyorsunuz bar bar bağırıyorsunuz milletvekilleri, Ereğli’de zorluktan kulüp kapanıyor sponsorluk olmadığı için niye bir sormuyorsun nedir bu iş diye ayıp ayıp. Ben size bişey demiyorum, sizlere oy veren seçmenlere diyorum."

Editör: Haber Merkezi