Zonguldak’ta, 2022 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi’ni gereksiz arayan 35 kişiye para cezası uygulandı. Bu yıl ise asılsız ihbar ve gereksiz arama yapanlara 1.250 lira para cezası uygulanacak.

Zonguldak Valiliği, 2022 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbarlara ilişkin açıklamada bulundu.

112’nin asılsız ihbar ve gereksiz aramalarla meşgul edilmemesinin hayati önem taşdığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“112 Acil Çağrı Merkezinde Emniyet, Jandarma, Sağlık, İtfaiye, Orman ve Afad gibi acil yardım hizmeti veren kurumları ilgilendiren konularda 7/24 acil çağrı hizmeti verilmektedir. Acil Çağrı Merkezimizin acil olmayan aramalarla meşgul edilmemesi hayati önem taşımaktadır. Acil olmayan arama yaparak gerçek ihtiyaç sahibine engel olunmamalıdır.

2022 yılında Çağrı Merkezimize 533.916 çağrı gelmiştir. Bu çağrıların içerisinde acil olmayan aramalar; asılsız ihbar, fatura sorma, elektrik, su, doğalgaz firmalarını ilgilendiren konular, sürekli sessiz çağrı bırakma, argolu konuşmalar gibi gereksiz aramalar için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na istinaden 35 kişiye 19.635,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Bu yıl çağrı merkezimizi asılsız ihbar ve gereksiz arama yapmak suretiyle 112’yi meşgul eden kişilere 1.250,00TL idari para cezası uygulanacaktır.

112’nin bilinirliliğinin arttırılması, acil olmayan aramaların azaltılması için ilimiz okullarında ve alışveriş merkezlerinde tanıtım faaliyeti yapılmıştır. Bu sebeple 2022 yılında 10 okulumuzda toplam 740 öğrenci ve öğretmek olmak üzere birçok vatandaşımıza ulaşılmıştır.

112 Acil Çağrı Merkezimizin Engelsiz 112 uygulaması, SMS, E-Call acil araç araması, AFAD Acil uygulaması hizmeti de verilmektedir.

Personelin daha iyi hizmet verilmesi için Temel Acil Çağrı Karşılama (TAÇK) eğitimleri, Halkla ilişkiler, Mağdur Psikolojisi, Kriz Yönetimi, Etkili İletişim, Diksiyon, İş Sağlığı Güvenliği ve İlk Yardım eğitimleri ile yangın ve deprem tatbikatları yapılmıştır.

Gerçek ihtiyaç sahiplerine engel olunmaması için sadece acil durumlarda vatandaşlarımızın 112’yi araması rica olunur.”

AFBASIN

Editör: Haber Merkezi