Pek çok farklı stil ve seçenek mevcutken, beş taşlı bir yüzük için alışveriş yapmak bunaltıcı olabilir. Ama olmak zorunda değil! "Beş C"yi (Kesme, Berraklık, Renk, Karat ağırlığı ve Sertifikasyon) göz önünde bulundurarak seçeneklerinizi daraltabilir ve mükemmel yüzüğü bulabilirsiniz.

Beş C'ye ek olarak, beştaş yüzük seçerken dikkate alınması gereken birkaç şey daha var. İşte en iyi ipuçlarımızdan birkaçı:

1. Hangi stili istediğinize karar verin. Klasik tasarımları mı yoksa çağdaş tasarımları mı tercih edersiniz? Ya da daha benzersiz bir şey?

2. Ayarı göz önünde bulundurun. Taşlarınızın çatal ayarında mı, çerçeve ayarında mı yoksa kanal ayarında mı olmasını istersiniz?

3. Yüzüğünüzü nasıl takacağınızı düşünün. Bir açıklama parçası mı yoksa daha sade bir şey mi olmasını istersiniz?

4. Bütçenizi belirleyin. Mükemmel beş taş yüzüğünüze ne kadar harcamaya hazırsınız?

Bunları aklınızda bulundurun ve mükemmel beştaş yüzük aramaya bugün başlayın!

Mükemmel beş taşlı yüzüğü seçmeye gelince, her zaman aklınızda bulundurmanız gereken beş C vardır: karat ağırlığı, renk, berraklık, kesim ve maliyet.

Karat ağırlığı, bir pırlantanın nasıl ölçüldüğü ve pırlantanın boyutudur. Bir karat 200 miligrama eşittir. Aynı karat ağırlığına sahip iki elmasın farklı çaplara sahip olabileceğini not etmek önemlidir.

Mahalle olmak için sandık başına gittiler Mahalle olmak için sandık başına gittiler

Renk, D'den (ton yok) Z'ye (sarı renkli bir elmas) kadar bir ölçekte değerlendirilir. Tamamen renksiz bir elmas, içinden daha fazla ışığın geçmesine izin vererek daha fazla ışıltıya neden olur. Ancak bu elmaslar çok nadir ve çok pahalıdır. Çoğu insan, çıplak gözle beyaz görünecek, ancak hafif bir sarı veya kahverengi ipucuna sahip olabilecek neredeyse renksiz bir pırlantayı tercih eder.

Berraklık, IF'den (dahili olarak kusursuz) I3'e (dahil) kadar 6 puanlık bir ölçekte değerlendirilir. Bir pırlantadaki kusurlara inklüzyonlar ve lekeler denir. Kapanımlar içsel kusurlardır, kusurlar ise dışsaldır. Kusurlar ne kadar az ve küçük olursa, berraklık derecesi o kadar yüksek ve elmas o kadar değerli olacaktır. Ancak, bazı kalıntıların çıplak gözle görülemeyeceğini ve pırlantanın güzelliğini veya dayanıklılığını etkilemediğini unutmayın.

Kesim, parlaklık (taş içindeki yansımaların yarattığı parlaklık), ateş (ışığın beyaz dışındaki renklere dağılması) ve parıldama oluşturmak için yükseklik, derinlik, açılar, genişlik vb. oranların birbirleriyle ne kadar iyi etkileşime girdiğidir. (bir elmas veya ışık hareket ettiğinde ışıltı). Üç farklı kesim türü vardır: parlak kesim, kademeli kesim ve karışık kesim. Parlak kesimler, maksimum parlaklık ve ateş için ışığı dahili olarak taşın tepesinden dışarıya yansıtan açılarda kesilmiş fasetlere sahiptir. Basamak kesimleri, yukarıdan bakıldığında merdiven basamaklarını andıracak şekilde taşın iki yanından aşağı inen basamaklarda birbirine paralel kesilmiş fasetlere sahiptir. Bu tür kesimler, parlak kesimler kadar parlaklığa sahip değildir, ancak birbirine paralel uzun faset sıraları nedeniyle ışığı beyaz dışındaki renklere dağıttıkları için daha fazla ateşe sahip olma eğilimindedirler. Karışık kesimler hem parlak hem de kademeli kesim fasetleri içerir ve bu da onları parlaklık ve yangın dağılımı açısından parlak kesimler ile kademeli kesimler arasında bir yerde yapar.

Maliyet, daha önce belirtilen dört C'nin yanı sıra satın alma sırasındaki piyasa koşulları tarafından belirlenir. Maliyeti düşünürken, bu yüzüğün sizin için şimdi veya gelecek nesillerde ailenizden geçen bir yadigâr parçası olarak sahip olabileceği özel anlamı da hesaba katın.