Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaklaşık 6 ay önce kurulan Roman Kadınlar Derneği’nin Başkanı Çile Atlazoğlu; romanların, devletini ve milletini seven insanlar olduğunu, kendilerinin bir gün değil her gün kucaklanmak istediklerini söyledi.
Karadeniz Ereğli Roman Kadınlar Derneği Başkanı Çile Atlazoğlu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Atlazoğlu, Dünya Romanlar Günü’nde Ereğli’de yaşayan romanların başta iş, konut olmak üzere birçok sorunu olduğunu söyledi. Atlazoğlu, kendilerinin de sesinin duyulmasını istediklerini ve kendilerine bir gün değil her zaman sahip çıkılmasını istedi.

çilehanım2

FABRİKADA BİR TANE İNSANIMIZ YOK”
Atlazoğlu, konuşmasında şunları söyledi:
“Bugün 8 Nisan Dünya Romanlar Günü. İnşallah bizim için çok güzel bir gün olur. Yarınlarımız iyi ve güzel olur. Ereğli evlatlarıyız ama Ereğli çok zayıf. Tüm Ereğli insanlarını katmayalım ama sınırlı konuşmada, muhataplıkta. Bir yere bir çocuğumuz için, bir gencimiz için iş istemeye gidiyoruz. “Kaydınızı alalım” diyorlar ama dönmüyorlar. Koca bir fabrikamız var. Buranın tozunu biz yutuyoruz, dumanını biz yutuyoruz. Çoluk çocuk çoğumuz ya astım yada KOAH hastasıyız ama fabrikada bizim bir tane insanımız yok. İsterim ki bizlerden de hastaneye alınsın, fabrikaya alınsın. İşsizlik sorunumuz çok. 

ROMANLAR’IN DA KENDİNE AİT EVLERİ OLSUN
Bir de konut sorunumuz var. Bunu defalarca dile getirdik ama bugün-yarın derken deprem oldu. Deprem olduğu için şuan afet bölgesine odaklandıklarını ama bizlere verdikleri sözü tutacaklarını söylediler. Bunu valilikle de konuştuk. Üzerinden biraz zaman geçmesi gerektiğini, önce afet bölgesindeki insanlara yardım edeceklerini söylediler. Biz de tabii ki haklı bulduk. Bizden daha zor durumdalar ama ev kiraları 3 bin lira oldu. Yoksulluk gittikçe çoğalıyor. Ben de isterim ki benim insanlarım bir ev sahibi olsunlar, kendilerine ait evleri olsun. Bunu herkes ister ama gerçekten çok zor durumdalar.

çilehanım3

EREĞLİ ROMANLARI ÇOK ZOR DURUMDA
Yükü çeken kadınlar, bu derneği açmamın nedeni de budur. Ev sahibi diyor ki; ‘Kiraya zam’. Kadın kendi kendini yiyor, çünkü yükü çeken kadın. O kadın çocuğunu mu okutsun, evini mi geçindirsin, kirayı mı düşünsün, suyu mu düşünsün, elektriği mi düşünsün? Erkeklerimiz de günlük çalışıyor. Günlük çalıştıkları için kadınlarımız da destek veriyor. Ev temizliğine, merdiven yıkamaya, hasta bakmaya gidiyorlar. Bununla okullarımız uzak olduğu için servis ödüyorlar, geçimlerini sağlıyorlar. Gerçekten Ereğli Romanları çok zor durumda. İsterim ki bizim de sesimiz duyulsun, bize de destek çıksınlar, bizi de kucaklasınlar, bizim de evlerimiz olsun. Derneği açma sebebim de budur. Bizi bir gün değil her gün kucaklasınlar. Biz devletimizi, milletimizi seven insanlarız. Bize bir gün değil her zaman sahip çıksınlar.”

Editör: Haber Merkezi