Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, Tübitak 2237-A projesi dahilinde finansal okuryazarlık eğitimi gerçekleştirildi.

ZBEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Kanat’ın yürütücülüğünü gerçekleştirdiği, “Finansal Okuryazarlık: Paranın Yönetimi ve Finansal Bilinçlilik” isimli TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Etkinlik Projesi, 21 saat süren eğitimin ardından gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası alanlarda bilime katkı sağlayacak gelişmeler ve çalışmalar hakkında bilgi edinilmesi, disiplinler arası ortak bilimsel çalışmalara altyapı oluşturulması, katılımcıların çalışmalarının yönlendirilmesi, bilimsel gelişimlerine katkıda bulunulması, eğitim konularının çok boyutlu ve derinlemesine ele alınması amacıyla TÜBİTAK tarafından desteklenen TÜBİTAK 2237-A projesi Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devrek Kampüsünde hayata geçirildi.

Yürütücülüğünü Devrek Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ersin Kanat’ın gerçekleştirdiği projede; Kastamonu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tolga Ulusoy, Hitit Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Yıldırım, İnönü Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nevzat Tetik, Hitit Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erkan Ustaoğlu, Dicle Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Salahattin Altundağ, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Berk Yıldız ve Dr. Öğretim. Üyesi Gizay Daver eğitmen olarak yer aldılar.

Üç gün ve 21 saat süren eğitime proje çerçevesinde çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere 40 öğrenci katılırken; kişisel finans ve finansal gelecek planlaması, kredi kartları ve borç yönetimi, yatırım ve borçlanma araçları, türev ürünler, risk yönetimi, dijital finans, veri gizliliği ve güvenliği, temel analiz ve emeklilik planlaması gibi konularda derinlemesine eğitimler verildi.

Eğitimin ardından, eğitime katılan öğrencilere Doç. Dr. Ersin Kanat tarafından katılım belgeleri takdim edilirken, proje hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Kaynak: iha