Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından emekliler için yapılacağı söylenen 334 konut için henüz bir ilerleme kaydedilemedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ereğli Korubaşı Mahallesinde emekliler için yapılacağı ifade edilen 334 konut için yaklaşık 6,5 yıl önce Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonunda kura çekimi gerçekleştirilmişti. Türkiye Emekliler Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Ali Ayhan, o günden bugüne bir gelişme olmadığını, dernek olarak her çareye başvurduklarını ama sorunu bir türlü çözemediklerini söyledi.

Ayhan, konuşmasında şunları kaydetti:

"TOKİ konusu, 6-7 seneden beri sürüncemede. 340 kişinin çekilişi yapıldı. Burada yönetimler değişti. Biz dernek olarak yerel yönetimlere, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, ilçe başkanlarımıza dosyalar verdik. TOKİ ile ilgili geçen hafta ilçe başkanımıza dosya sunduk. Her çareye başvurduk ama bunu bir türlü çözemedik. Geçtiğimiz Eylül ayında Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projede Ereğli’de olmasına rağmen onlara da burada bir yer bulunmadı, ön işlem yapılmadı.

Öte yandan, Başkan Ayhan üyelere verilen kömürleri, TTK'da üretim olmaması nedeniyle başka bir firmadan aldıklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üyelerimize altı ay taksitli maliyet fiyatına kömür veriyorduk ama şu anda TKK'dan üretim olmadığı için kömür alamıyoruz. Zonguldak'tan bir firmadan kömür alıyoruz. Üyelerimize 6 ay taksitli satışlarımız devam ediyor.”

Son olarak emeklilere çağrıda bulunan Başkan Ayhan; "Emeklilerden derneğimize sahip çıkmalarını bekliyorum. Eğer birlikte hareket edersek, emekliler devletten istediğini alabilir." dedi.

Editör: Haber Merkezi