Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından daha önce sergi salonları yenilenerek sanatseverlerin hizmetine sunulan Atatürk Kültür Merkezi’nde, gösteri salonu da yenilenmiş yüzüyle hizmete açıldı.

AKM’deki gösteri salonu ve sergilerin açılışına; Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, Erdemir İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Sinan Bozkurt, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, meclis üyeleri, daire müdürleri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Gösteri salonuna ismi verilen Kdz. Ereğli önceki belediye başkanlarından Dr. Dündar Güçeri’nin (1963-1973) oğlu Cengiz Güçeri de açılışta yer aldı.

“EREĞLİ’YE SANAT, SPOR, MÜZİK ÇOK YAKIŞIYOR”
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, açılış programında şunları söyledi:
“Hepinizi sevgi, barış, dostluk duygularımla selamlıyorum. Sanatsal etkinliklerde buluştuğum zaman, heyecanım inanın çok yüksek oluyor. Ereğli’ye sanat, spor, müzik çok yakışıyor. Çok değerli sanatçılarımız olduğu gibi sanatseverlerimiz de çok fazla sayıda. Biz de o sanatçılara ve sanatseverlere yeni olanaklar hazırlamaya çalışıyoruz. Mevcut Atatürk Kültür Merkezi’ni yenilememiz gerekiyordu. Eskiden 2 salonumuz vardı. Bu salonu 4 taneye çıkarttık. Daha önce resmi açılış öncesi gerçekleşen sergiler sırasında bu salonlar sanatseverler tarafından oldukça beğenildi. Birçok sanatçı buraya geldiğinde çok mutlu ayrılıyorlar, şehir dışında bu olanakların olmadığı paylaşıyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor.
Bugün sergi salonlarımız ağzına kadar dolu.  Sn. Hamit Oktay Fennibay’ın hazırladığı “Ağacın Büyüsü” isimli Sanatsal Ağaç Tornası Sergisi, Kdz. Ereğli Geleneksel El Sanatçıları Derneği tarafından hazırlanan “Gelenekten Geleceğe”  El Sanatları Karma Sergisi  ve Meral Atsan Sanat Evi tarafından hazırlanan “7’den 70’e” Karma Resim Sergisini sizlerin beğenisine sunacağız. Sergilenen birbirinden değerli, emek dolu çalışmalardan dolayı kıymetli sanatçılarımızı yürekten kutluyorum. 

SERGİLER 5 HAZİRAN’A KADAR AÇIK… DAVETLİSİNİZ
Atatürk Kültür Merkezinde yer alan sergiler,  31 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Yenilenen etkinlik ve gösteri salonumuzu, yeniden modernize ettik, ekonomik şartlar zor olmasına rağmen yeniledik. Ve bu açılışı yaparken, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu konseri ile yeni salonumuzu hepinizin beğenisine sunacağız. 
Buradaki sergilerimizi dolaştıktan sonra salonumuzun açılışını gerçekleştireceğiz. Bu salonumuza bir açılış yapalım dedik ve salonumuzun yeni isim verelim dedik. 

YENİLENEN GÖSTERİ SALONUNA DR. DÜNDAR GÜÇERİ’NİN ADINI VERDİK
Bu sergi salonlarımızın hepsine rahmetli olmuş çok değerli sanatçılarımızın ismini verdik. Büyük gurur duyuyoruz.  Gösteri salonuna da belediyeye büyük hizmetleri dokunan, daha önceden belediye başkanlığı yapan Sn. Dr. Dündar Güçeri’nin ismini verdik. Belediye meclisimizin oy birliği ile karar verdik. Eski belediye başkanlarımızın olduğu gibi onun da ismini yaşatmaya karar verdik. 

EREĞLİ’YE HİZMET EDENLERİ UNUTMUYORUZ
Sizlere Dr. Dündar Güçeri ile bir anımı anlatmak istiyorum. Sene 1971, ben okuldan mezun olarak İnşaat Mühendisi çıktım. Ereğli’ye geldiğimde 3 tane inşaat mühendisi vardı, 3’üncüsü de bendim. Belediye de mühendis yok. Dr. Dündar Güçeri beni davet etti. Bana Fen İşleri Müdürlüğü’nü teklif etti. Kendisi çok değerli bir insandı, Allah rahmet eylesin. Geçmiş belediye başkanlarımın hepsini de şükranla yad ediyorum. Hepsi Ereğli’ye büyük katkılarda bulundular, Allah razı olsun. Bu salona da Dr. Dündar Güçeri’nin yaşatmak için ismini verdik. Aramızda Dr. Dündar Güçeri’nin oğlu Cengiz Güçeri de var. Salonumuz Ereğli’nin kültür ve sanatına hayırlı olsun.”

İBB TÜRK SANAT MÜZİĞİ (TSM) TOPLULUĞU’NDAN MUHTEŞEM KONSER
Dr. Dündar Güçeri Salonu’nda gerçekleşen ilk etkinlikte, İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu unutulmaz bir konser gerçekleştirdi. Dinleyicilerin bir çok eserde büyük bir coşkuyla eşlik ettiği sanatçılar, gece boyunca Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz eserlerini seslendirerek bir müzik ziyafeti sundular. Başkan Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, konserin ardından sanatçılara çiçek takdim ederek; “Türkiye liderliğine yürüyen kıymetli dostum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na selamlarımı iletiyorum” dedi.

AKMAÇILIŞ2

AKMAÇILIŞ3

AKMAÇILIŞ4

akmaçılış8

AKMAÇILIŞ5

AKMAÇILIŞ7