Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde fındık sezonunun başlamasına kısa bir süre kala hazırlıklar devam ederken, fındık üreticilerinin bu sene bekledikleri rakam artan maliyetler nedeniyle en az 5 Dolar civarında.

Karadeniz'de yaşayan milyonlarca vatandaşın en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık hasadına az bir süre kala, üreticiler budama, filiz ve tırpan temizliği yaparak çalışmalarını sürdürüyor.

Bu sene artan maliyetler nedeniyle tırpan yaptırmak isteyen fındık üreticileri akaryakıta gelen zamlardan dolayı bir tırpan işçisini günlük yaklaşık 2000 liraya kiralıyor. Bu rakam, tırpan makinesi, benzin ve misina gibi malzemeler ile çalışanın yemeğinin üreticiden olması durumunda 1000 liraya kadar düşüyor.

Tarım Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile 2023 yılı fındık işçilerinin günlük ücretlerinin ortalama yemeksiz 450 lirayı bulması ve bakım masraflarında artan maliyetler nedeniyle bu sene fındık üreticilerinde devletten beklentileri artırıyor. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 fındık fiyatını Ordu’daki toplu açılış töreninde 54 TL olarak açıklamıştı. Fındık üreticilerinin bu sene ise beklentisi en az 5 Dolar.

Avcı açıkladı, sayı 496'ya ulaştı Avcı açıkladı, sayı 496'ya ulaştı

fındık2-2