Kdz. Ereğlililer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Birkan Demirel, son zamanlarda artan istismar olaylarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında her türlü cinsiyetçi söylemlerin terk edilmesi gerektiğine vurgu yapan Demirel, şunları kaydetti:

“Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesinin bir devlet politikası olarak benimsenmesi ve toplumsal nedenler ile istismara zemin sunan tüm aktörlerin ortadan kaldırılması için, toplumsal seferberlik ilan edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda öncelikle Mecliste Çocuk Bakanlığının kurulması, çocukların üstün yararının temel alındığı kanuni düzenlemelerin yapılması, yetişkin ve çocuk eğitiminin gözden geçirilmesi, farkındalık yaratılması için projeler geliştirilmesi, çocuklara ve kadınlara yönelik her türlü cinsiyetçi söylemin terk edilmesi, bu konudaki her söylem ilgilisinin cezalandırılması, istismar davalarında istismarcı ile birlikte istismara zemin hazırlayan ve istismarı gizleyen kişilerin yargılanması, yargılamanın çocuğun beyanın esas alınarak ve verilecek cezalarda indirimler yapılmadan ve yine cezasızlık halinin ortaya çıkmasına engel olarak yargılamanın kısa sürede sonuçlanması gerekmektedir.

Cumhur İttifakı, Kdz. Ereğli'de yürüyüş düzenledi Cumhur İttifakı, Kdz. Ereğli'de yürüyüş düzenledi

Bu duygu ve düşüncelerle; bir kez daha vahşice katledilen çocuklarımızın acısını bütün ülke gibi paylaşıyor, çocuklara yönelik her türlü istismarın son bulmasını diliyoruz."