Karın bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yağ fazlalığı, deri fazlalığı, sarkıklık vb. gibi pek çok sorunları gidermek için uygulanan işlem karın germe ameliyatı işlemidir. Bu işlem, her iki cinsiyetin de uygulayabildiği bir işlem olup genellikle kadınların tercih ettiği bir işlemdir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Tıp dilinde Abdominoplasti adı ile bilinen karın germe ameliyatı cerrahi işlem gerektiren estetik bir operasyondur. Karın ve göbek çevresinde çeşitli nedenlerden kaynaklı oluşan dezenformasyonları düzeltmek ve daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan bir işlemdir. Bu uygulama karın bölgesi için yapılan diğer pek çok işlem arasında en etkili olan ameliyatlardan biridir. 

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında hastaya uygulanan teknik, hekimin muayene sonrasında incelediği radyolojik görüntülere ve kişinin bölgedeki sorunlarına göre belirlenir. Ameliyat sırasında sezaryen izi seviyesi bölgesinden yan taraflara doğru bir çizgi çizilir ve bu çizgi üzerinden kişinin göbek deliği bölgesine kadarki yerde bulunan sarkık ve çatlamış deri alınır. Bu işlemin ardından göbek deliğinin yukarısında kalan deri aşağıya doğru gerdirilerek karın germe işlemi uygulanmaktadır.  

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Bu ameliyat işlemi karın bölgesinde estetik sorunu yaşayan herkes tarafından uygulanabilmektedir. Fakat genellikle diyet ve egzersize dirençli olan yağ birikimi, karın bölgesinde sarkma olan, karın kasları zayıflamış olan kişilere uygulanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Ameliyat öncesinde yapılması gereken bazı durumlar bulunur. Bu durumlar arasında hastanın ameliyata gelmeden önce; Kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması, normalin dışında fazla ağrı kesici kullanmaması, işlemden belirli bir süre önce sigara ve alkol kullanımını bırakması vb. gibi durumlar bulunmaktadır.  

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde hastanın sigara içmesi ya da alkol alması iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatı sonrasında hastanın en az üç ay boyunca bu gibi maddelerden uzak durulması gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ameliyat koşullarına bağlı olarak hastanın ameliyat sonrasında 1 ya da 2 gün boyunca hastanede kalması gerekmektedir. Hastaneden çıktıktan sonraki süreç boyunca da hastaların özel bir korse giymeleri gerekir. Hastanın bu korseyi ameliyat sonrasındaki 1 ay boyunca sürekli olarak takması gerekir.

Hasta ameliyattan 2 ila 3 gün sonra banyo yapmaya başlayabilir. Karın germe ameliyatından sonraki iyileşme süreci oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte uzman hekiminizin önerilenlerini dikkatle dinlemeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Aksi taktirde iyileşme süreciniz zor geçebilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Bu ameliyatın fiyatlarını etkileyen pek çok farklı faktörü bulunur. Hastanın karın bölgesinde meydana gelmiş sarkma, işlemin yapıldığı bölge vb. gibi etkenler ameliyat fiyatlarını etkilemektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatı fiyatı net bir şekilde bilinmemekle birlikte detaylı ve net bilgi alınması için hastanın muayene edilmesi gerekmektedir.

https://www.ozanbalik.com/karin-germe-ameliyati/ bilgi için hemen tıklayın.

Balığın faydaları başlıklı içerik ilginizi çekebilir.

Editör: Bayram Tomakin