Kdz. Ereğli Belediyesi Personel Limited Şirketi ile Belediye – İş Sendikası arasında “ek protokol” ücret zammı imza töreni düzenlendi. Tören öncesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunurken, törene Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediye - İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş, Başkan Yardımcısı Hasan Aydın, Mali Sekreter Recep Köksal, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve işçiler katıldı.

800 İŞÇİYİ İLGİLENDİREN EK PROTOKOL İMZALANDI

Başkan Posbıyık, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma rağmen, işçiyi mağdur etmemek için sendika ile ek protokol yapıldığını belirterek şunları söyledi:

EKONOMİK KRİZ BELEDİYELERİ DE ETKİLİYOR

"Belediyecilik yapmak iyice zorlaştı. Daha önce fazla işçi alındığı ve yüzde 40 kotasını geçtiği için geçici işçi dışında adam alamıyoruz. İhtiyacımız var.  Kalifiye elamanları da EYT ile kaybediyoruz. Belediyeler de hakikaten çok zor durumda. Alınan malzemelerin fiyatı sürekli artıyor. Halkımız zor durumda olduğu için, su parası ve emlak vergilerinin ödenmesinde sıkıntı yaşanıyor. Halkımız art niyetten değil, zor durumda olduğu için ödeyemiyor. Bu büyük bir sıkıntı, büyük problem. Bütün bunlara rağmen belediyenin mali disiplinini de bozmadan sendika ile birlikte çalıştık ve anlaşmaya vardık. Ocak ayında zaten ek protokol yapmıştık ama ülkedeki enflasyon ve alım gücünün düşmesi dolayısıyla yine bir ek protokol yaptık.

Belediyemiz Personel Limited şirketi ve Belediye İş Sendikası arasında 800 işçimizi ilgilendiren 1 Temmuz 2023 itibarıyla uygulanacak olan ilave zam ek protokolü tamamlandı. 

İMKANLARI ZORLADIK YÜZDE 51 ZAM YAPTIK

Toplu sözleşmeye ek olarak işçimizin alım gücü azaldığı için, biz yapılan iyileştirmelerle 30.06.2023 tarihli yevmiyelerine yüzde 51 zam ve yemek ücretini de günlük 80TL’ye çıkarmak kaydıyla; Şirkete yeni başlayan bekar kıdem ve sorumluluk zammı olmayan, düz vasıfsız bir işçi için aylık net ücret Temmuz ayından itibaren yüzde 20'lik vergi dilimine tabi olarak  15 bin 880 TL’ye çıkarılmıştır.  Kıdem ve sorumluluk zamlarına da enflasyon +%2 oranında, %21,77 ilave zam yapılmıştır. Hayırlı uğurlu olsun. Ailelerinizle beraber güle güle harcamayı nasip etsin."

"PATRONUMUZ EREĞLİ HALKI, SAYGILI OLALIM; EREĞLİ HALKININ HAKLARINI DA EZDİRMEM"

Ereğli halkının vergileri ile maaşların ödendiğini belirten Başkan Posbıyık; ”Patronumuz Ereğli” halkı diyerek şunları söyledi: "Ereğli halkı, en garibanından en zenginine kadar maaşlarınızı ödeyen onlar. Buranın patronu ben değilim; Ereğli halkı. Onlar vergi veriyor, biz de sizin maaşlarınızı ödüyoruz. Benim ve başkan yardımcılarının maaşlarını da onlar veriyor. Onlara saygılı davranmanızı rica ediyorum. Onlar bizim velinimetimiz, bu benim için son derece önemli.  8 saat mesainin hakkını vereceksiniz. Ereğli halkının haklarını da ezdirmem.

Belediyenin mali disiplinini bozmadan bu ücretleri veriyoruz. Bu sizin hakkınız, ailelerinizle, eşlerinizle, çocuklarınızla, büyüklerinizle hayırlı sağlıklı harcamanızı diliyorum. Sizleri seviyorum. Ereğli bir yerlere geldiyse hepimizin çalışması ile oluyor. Emeğiniz büyük."

SENDİKA BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR

Belediye - İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş ise yaptığı konuşmasında Ek protokol için elinden geleni yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve ekibine teşekkür ederek, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

sözleşme6

               

Editör: Haber Merkezi