Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan Gaziantep, Hatay, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’da büyük yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası Kdz. Ereğli halkının yaptığı yardımlar bölgeye ulaştırılıyor. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin düzenlediği kampanyada toplanan 4 tır malzeme yardımı yola çıktı. Başkan Halil Posbıyık, ‘Depremzedeler orada rahat etmeden, biz burada rahat edemeyiz’ diyerek bölgeye yardımların süreceğini söyledi.

ereğli yardım4

Kdz. Ereğli halkı, deprem bölgesindeki vatandaşlara ulaştırılmak üzere Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyasına verdiği destek sonrası 4 tır dolusu malzeme depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Yardım kampanyasını bizzat koordine eden Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık ve gönüllülerle birlikte saat 20.00 sıralarında giyecek, yiyecek ve diğer yardım malzemelerinden oluşan 4. tırı da bölgeye uğurladı. Kdz. Ereğli halkının kalbinin deprem bölgesinde olduğunu belirten Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

ereğli yardım3

“Milletimiz büyük bir felaketi yaşıyoruz. Deprem bölgesinden kilometrelerce uzaktayız ama Ereğli olarak kalbimiz orada. İtfaiye ve diğer belediye işçilerimizden ekipleri bölgeye göndermiştik, şimdi halkımızın yaptığı yardımları ulaştırıyoruz. 4. Yardım tırımızı bu saat itibariyle yola çıkarıyoruz. Gençlerimiz büyük güç verdi, kadınlarımız çok büyük güç verdi. Ereğli halkı olduğu gibi burada Yardım Toplama Merkezi’ni kurduğumuz Atatürk Kültür Merkezi’nde. Bir taraftan yardım yapıyorlar, bir taraftan ayrıştırma ve paketleme çalışmalarına gönüllü olarak katılıyorlar. Hiç durmaksızın yardımlar devam ediyor. Hem şehir merkezinden hem köylerden, minibüslerle, kamyonlarla yardım geliyor. Yardımlarını buraya ulaştıramayanlar bize telefonla ulaşıp biz adreslerine kadar gidip alıyoruz. Buradaki arkadaşlar inanılmaz bir fedakarlıkla çalışıyor. Allah onların hepsinden razı olsun. Bu Türk Milleti’nin gerektiğinde hasletlerini unutmadığını, geleneklerini unutmadığını, örf, adetlerini unutmadığını ve yardımlaşma duygusunun ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Bu duyguları görmek isteyen varsa Atatürk Kültür Merkezi’ne gelsin, gençlerimizi, kadınlarımızın, Ereğlilerin bütün gayretiyle bu soğuk havada, kışta karda, nasıl gayret ettiklerini görecekler ve duygulanıp ta ayrılacaklar.

Soğukta, enkaz altında kalan insanlar vicdanımızı sızlatıyor, uyku uyuyamıyoruz, onlar rahat etmediği müddetçe bizde burada rahat etmeyeceğiz. Bizde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Manen onların yanında olduğumuzu, Ereğli halkının kalbinin onlarla olduğunu hep haykırmaya devam edeceğiz. Yardım çalışmalarımız devam edecek.”

ereğli yardım2

Editör: Haber Merkezi