6 Şubat sabahı 10 ilde meydana gelen depremi öğrenir öğrenmez bölgeye giden Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye ekibi, görevlerini tamamlayarak kente döndü. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, itfaiye Arama Kurtarma ekibine gayretleri için teşekkür ederken; “Ekibimiz 9 günde yapılan çalışmada 7 vatandaşı canlı olarak enkaz altından çıkarttılar, 32 vatandaşımızın da cansız bedenini yetkililere teslim ettiler” dedi.

itfaiye döndü3

6 Şubat Pazartesi sabaha karşı meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası yola çıkan 55 kişilik Kdz. Ereğli Belediye İtfaiye ekibi, AFAD koordinasyonunda bölgede yürüttüğü çalışmaları tamamlayarak ilçeye döndü.

Ekipleri, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, AKM’de kurulan Yardım Merkezi’nde karşıladı.

YIKINTILAR ARASINDAN 7 VATANDAŞI CANLI ÇIKARDILAR

Arama Kurtarma ekibine gayretleri için teşekkür eden Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şunları söyledi:

“Deprem sabahı durumu öğrendiğimizde İtfaiye Müdürü beni aradı, direk talimat verdim bölgeye gidin diye. Hiçbir yerden izin almadan ilk etapta 16 kişilik arama kurtarma ekibi, ilk bölgeye giden ekip oldu. Daha sonra 21 kişilik çadır kurmak ve malzeme dağıtımında yardım etmek üzere 21 kişilik ekip gönderdik, daha sonra da gönüllülerin de olduğu 18 kişilik ekibi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş’in koordinasyonunda bölgeye gönderdik. Ekiplerimiz 9 gün bölgede yaptıkları çalışmalarda 7 vatandaşı enkaz altından canlı çıkardılar, 32 vatandaşımızın da cansız bedenini yetkililere teslim ettiler. Gayretleri için tüm halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum.”

ATEŞ: "AFAD, BÖLGEDE KULLANILAN MALZEMELERİ BİZE TESLİM ETTİ"

İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, AFAD yetkililerinin yapılan çalışma nedeniyle Ereğli Belediyesi İtfaiyesine ve Başkan Halil Posbıyık’a teşekkür ettiklerini belirterek; “Bölgede yaptığımız çalışmalar sonunda ekiplerimize verilen hilti, kesme aletleri ve diğer aletleri AFAD yetkilileri bizlere zimmetledi ve herhangi bir felaket olduğunda sizi çağıracağız, bu eşyalarla gelin dediler. Başkanımız da bir araç göndererek o aletleri Ereğli’ye getirdik” dedi.

Ekiple birlikte bölgeye giden İtfaiye Amirleri Burak Demirören ve Mehmet Ali Demirkol da yapılan çalışmalar ve yaşadıkları anılar hakkında açıklamalarda bulundular.

itfaiye döndü2

Editör: Haber Merkezi