Zonguldak’ın Ereğli ile Alaplı ilçelerindeki bazı köylerde yaban ayılarına ait ayak izlerinin görülmesi, köylülerde endişeye neden oldu.

Edinilen bilgilere göre; Alaplı’nın Demirciler, Hacı Köyü, Topallı, Durabeyli, Gürpınar, Ereğli’nin Kaptaş, Üveyikli ve daha birçok köy sakininin fındık arazisinin bulunduğu bölgede görüntülenen ayı ayak izleri köylüleri tedirgin ediyor.

Köylüler fındık arazilerinde güvenli bir şekilde çalışamadıklarını ve korku içinde olduklarını ifade ettiler. Bölgede bir ya da birden fazla ayının olduğu tahmin edilirken, köylüler ayının bağırma sesini duyanların olduğunu ifade ettiler. Can güvenliklerinin olmadığını söyleyen vatandaşlar, yetkililerden yardım istediler.

Kına Kdz. Ereğli'de, düğün Antalya'da... Kına Kdz. Ereğli'de, düğün Antalya'da...

YABAN DOMUZLARI, MERKEZE KADAR İNDİ
Öte yandan, sayıları bir hayli artan yaban domuzlarının da mal ve can güvenliklerini tehdit ettiğini ifade eden vatandaşlar; "Yaban domuzları artık köy merkezlerine, evlerimizin dibine kadar geldiler. Hem ürünümüze hem de canımıza karşı tehdit oluşturuyorlar. Gümeli Avlak Bölgesi’nin iki sezondur ava kapalı olması, domuzların sayısını bir hayli arttırdı. Yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz" dediler.