Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, yıkım kararı alınan bir bina boşaltılmaya başlandı.

onur apt4

Edinilen bilgilere göre; ilçeni Yeni Mahalle mevkiinde bulunan ve 40 yaşın üzerinde olduğu ifade edilen Onur Apartmanı’na, daha önce meydana gelen depremlerde ‘bir kolonunda çatlak oluşması’ nedeniyle ‘oturulamaz’ raporu verildi.

15 daire ve 2 işyerinden oluşan 8 katlı binaya, kat malikleri tarafından talep edilen inceleme doğrultusunda Çevre, Şehircilik ve İmar Bakanlığı tarafından ‘oturulamaz’ raporu verildi. Rapor, Kdz. Ereğli Belediyesi vasıtasıyla kat maliklerine tebliğ edildi. Binada bulunan ev sahipleri ile işyerlerine 120 gün süre verildiği ve çoğu ev sahibinin dairelerini boşaltarak kiraya taşındıkları öğrenildi.

onur apt3

Binanın yıkılıp yıkılmayacağı belirsizliğini korurken, yıkım işleminin Kdz. Ereğli Belediyesi’nden alınacak ‘yıkım ruhsatı’nın ardından maliyetinin kat malikleri tarafından karşılanması suretiyle yapılacağının söylendiği belirtildi.

Binanın bazı kolonlarında ‘karot testi’ (Binaların depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak amacıyla kolonlardan alınan örnek) yapıldığı ve alınan beton örneklerinin olması gereken kalitenin altında çıktığı da edinilen bilgiler arasında.

onur apt2

Editör: Haber Merkezi