18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108'inci yıl dönümü dolayısıyla Kdz. Ereğli'de tören gerçekleştirildi.

ereğli çanakkale2

Devrim Bulvarı'nda bulunan Anıt Park’da düzenlenen tören; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk töreni son bulurken, protokol üyeleri anıt arkasındaki şehitliklere karanfil bıraktı.

ereğli çanakkale3

ereğli çanakkale4

İKİNCİ PROGRAM TATOĞLU’NDA YAPILDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri çerçevesinde bir diğer program da Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 

ÖZTÜRK: “DÜNYADA ÇOK AZ MİLLETİN GÖSTEREBİLECEĞİ BİR KAHRAMANLIK DESTANI”

Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Mehmet Öztürk, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada tarihin vatanı ve mukaddesatı uğruna her türlü zorluğa göğüs geren şanlı ecdadımızın kahramanlık destanıyla dolu olduğunu söyledi.

ereğli çanakkale5

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“İşte imanlı sinelerin Allah aşkıyla şahlandığı bu destanlardan biri de Çanakkale zaferidir. İşte bugün bizlere bu vatanı emanet bırakan, dünya tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için çanların çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin büyük onur ve gururunu yaşamaktayız. Bilinmeli ki; bu zafer kolay elde edilmemiş, maneviyat maddiyatı yenmiş, dünya tarihi üzerinde büyük etkilere neden olmuştur. Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu mücadelenin kazanılması ile mümkün olmuştur. Çanakkale’de yüz binlerce vatan evladı 7’den 70’e bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye koşmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarındaki askerleriyle verdiği üstün mücadelesi ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnetle anıyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz.” 

İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi Müdürü Alaattin Pekdemir’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam eden törende Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda görevli Üsteğmen Can Şahin ise askeri açıdan Çanakkale Zaferi’ni video sunumu ile anlattı

Program; İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Bir hilal uğruna yazılan destandır Çanakkale’ adlı canlandırma ile son buldu.

Editör: Haber Merkezi