MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür” şeklindeki açıklamasının ardından Kdz. Ereğli’nin il olma umudu yeniden yeşerdi.

Hemen hemen her seçim döneminde il olması gündeme gelen Kdz. Ereğli ile ilgili açıklamalarda bulunan Kdz.Ereğlililer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Birkan Demirel; “Biz de Kdz. Ereğli il olmalıdır diyoruz” dedi.

Astsubay adayları yemin etti Astsubay adayları yemin etti

Kdz. Ereğli’nin; bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel alanda önde gelen ve parlayan bir ilçesi olduğunu vurgulayan Demirel; ilçenin aynı zamanda kültürel ve ekonomik bağımsızlığı ile de kendini idare edebilecek bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

Demirel, açıklamasında şunları kaydetti:

“İlçemiz; Karadenizin en bilinen ve tanınan, bir bakıma reklam yüzü olmuş bir ilçesidir. Ancak Kdz. Ereğli’miz, Zonguldak ili altında baskılanan, hor görülen çocuk muamelesi görmekte ve ötelenmektedir.

Zonguldak’ın en iyi ekonomisi Kdz. Ereğli’deyken ve il olduğunda kendi yağıyla kavrulabilecek bir yapıya sahipken, siyasi rantlar uğruna bu şekilde hiçe sayılması çok acı bir durumdur.

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan tüm siyasi büyüklerimizin, her seferinde bir bütün olduğumuzu söyledikleri halde tünelin diğer tarafı inancını kıramadıkları tüm lobilerde konuşulur durumda. Her fırsatta Kdz. Ereğli’nin ekmeğini yiyip, reklamından faydalanan siyasilerimiz şimdi neredeler?  Gerçek memleket sevdalılarımıza şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Kdz. Ereğli’miz, gerek hizmet anlamında gerek sosyo-ekonomik anlamda hakettiği yeri elde etmeli. Sivil toplum kuruluşları, siyasilerimiz ve yerel büyüklerimiz birlik ve beraberlik içinde olmalı ve Ereğli’miz için sağlam ve gerçek adımlar atmalıdır. Siyasi amacı ortadan kaldırıp, Ereğli’nin il olması amacı içinde bir bütün olarak hareket etmelidir.

Evet, biz de Kdz. Ereğli İl Olmalıdır diyoruz.”