Kdz. Ereğlili Hukuk Doktora Öğrencisi Merve Gökmen, öğrenim için bulunduğu Güney Kore'de Türkiye ile Güney Kore arasında depremzedelere destek için koordinasyon görevi üstleniyor.

Merve Gökmen2

Ailesi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden olan ve Ankara'da ikamet eden Hikmet-Durmuş Gökmen çiftinin kızı Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Merve Gökmen, doktora eğitimi için bulunduğu Güney Kore’de depremzedeler için yardım toplanmasına aracılık ediyor.

Yaklaşık 10 yıldır Güney Kore’de bulunan ve Korece dilini iyi bilen Merve Gökmen, bulunduğu şehirde Türkiye Büyükelçiliği ve Korelilerle iletişim kurarak depremzedelere yardım planlamasına koordinatörlük görevini üstlendiğini kaydetti.

10 BİN ISITICI GÖNDERİLDİ

Konu ile ilgili Kore TV’leri ile söyleşi yapan Merve Gökmen, “Kore’nin kamu ve özel sektör bağlantılı kuruluşlarından veya direkt üreticilerinden ürün veya para göndermek isteyen olursa onlara yardımcı oluyoruz. Ben daha çok elçilikle koordinasyonu sağlamaya çalışan taraftayım. Diğer arkadaşlarımız da ürünleri paketleyip kamyonlara yüklüyorlar, Türkiye’ye gönderiyorlar. Örneğin bizim okulumuzdan ilk gün 10 bin tane ısıtıcı gönderildi.” dedi.

ÇADIR VE JENERATÖR TEDARİK EDİLECEK

Koreli yetkililerin ve vatandaşların Türkiye’ye “kardeş ülke” gözü ile baktıklarını ve  sıcak davrandıklarını ifade eden Merve Gökmen, Korelilerin daha çok ne tür ihtiyaç malzemesi gereksinimi olduğunu ve cihazların Türkiye şartlarına uyumlu olup olmadığını sorduklarını belirterek, bürokratik engellerin de yapılan girişimlerle aşıldığını bildirdi.

Türkiye’deki deprem bölgelerinde kışlık mont, jeneratör ve çadır gibi ihtiyaçların kendilerine iletildiğini bildiren Merve Gökmen, şimdi de bu ihtiyaçların karşılanmasına yöneldiklerini belirterek, diğer Türk öğrencilerle birlikte ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini bildirdi ve tüm ülkeye başsağlığı ve sabırlar diledi.

Editör: Haber Merkezi