Fındık işçileri için tüm detaylar ele alındı Fındık işçileri için tüm detaylar ele alındı

Kurtuluş Savaşı’nda, Fransız işgaline karşı yürütülen mücadele sonunda düşman işgalinden kurtulan ilk ilçe olan Kdz. Ereğli’de, kurtuluşun 104’üncü yıl dönümü resmi törenle kutladı.

Anıt Park’ta düzenlelen törene; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.  

Tören; Kaymakamlık, Karadeniz Bölge Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

POSBIYIK: “ATALARIMIZIN MÜCADELESİ BİZLERE HER DAİM İLHAM VERECEK”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından başlatılan kurtuluş hareketi, Müdafaa-ı Hukuk cemiyetleri ile birlikte yurdun her tarafındaki işgallere karşı bağımsızlık mücadelesini ateşlemiştir. Doğal limanı ve zenginlikleriyle, bölgede stratejik öneme sahip olan Ereğli’miz de bu sırada, 8 Haziran 1920 tarihinde Fransızlar tarafından işgal edilmişti. 

Bu topraklardan yükselen bağımsızlık ateşi ile atalarımız kahramanca mücadele ederek, Ereğli’mizi savunarak 18 Haziran 1920’de ilçemizi düşman işgalinden kurtarmışlardır. Ereğli’nin Kuvayı Milliye ruhuyla hareket eden kahramanları, bu topraklarda düşmana karşı geçit vermemişlerdir. Kurtuluş Savaşı'nın zorlu günlerinde, Karadeniz Ereğli halkının yoklukları göğüsleyerek, vatan sevgisiyle dolup taşan yürekleriyle mücadelesi bizlere her daim ilham verecektir. Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti üyelerini ve ilçemizi düşman işgalinden kurtaran şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

ALEMDAR GEMİSİ MADALYASINI BEKLİYOR

İstiklal Savaşı’nda ilk deniz savışında ilk şehit veren Alemdar olayını da unutmamız mümkün değil. Bunu her zaman anmaya devam ediyoruz. Ancak orada beklentimiz var: Sayın vekilimiz de aramızda, tekrar etmek istiyorum: Zonguldak milletvekilleri ortak önerge verdiler. Alemdar Gemisi madalyasını bekliyor. Ama Gazi Alemdar’ın boynu bükük. Ereğli halkının da boynu bükük. Milletvekillerimize arz ederiz.”

Konuşmanın ardından Merih Şuğle Ortaokulu öğrencisi Elif Zehra Ayçiçek, ‘Kahramanlık’ adlı şiirini okudu. Karadeniz Ereğli Belediyesi halk oyunu ekibinin Zonguldak yöresine ait halk oyunları gösterisi de beğeniyle izlendi. 

Törenin bitiminde ise Ereğli’nin kurtuluşunda emeği geçen Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinin büstlerine karanfil bırakıldı.

Ereğli Kurtuluş

Muhabir: Emine YAZICIOĞLU