En genel tanımı ile kurumsal kimlik, bir firmanın içten ve dıştan duruşunu temsil eden önemli bir kavram olmaktadır. Günümüzde ürün ve hizmet sektöründe binlerce firma yer almaktadır ve bu firmaların ayrıştırıcı bazı özellikleri olması gerekir. Özellikle de son zamanlarda firmalar kurumsal kimliğine daha fazla önem vermekte ve bu yönde yatırımlar yapmaktadır. İyi tasarlanan ve iyi kurgulanan kurumsal kimliklerde müşteriler, hedef kitle olumlu yönde etkilenmektedir ve firmanın satışlarına daha fazla yönelim söz konusu olmaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı noktasında önemli noktalara dikkat edilerek yüksek prestije sahip bir marka değeri yaratılmaktadır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalı?

Bir firmanın ihtiyacı olan her aşaması muhteşem hazırlanmış bir kimliktir. Ve gerçekten güzel bir kimlik oluşturmak için olmazsa olmazlar, logo, firma adı, promosyon ürünleri, web sitesi, sosyal medya ve marka kimliği olarak sıralanmaktadır. Kurumsal kimlik oluşumu sırasında en önemli faktörlerin olmasının yanı sıra kimliğin tasarımı sırasında da önemli faktörler yer almaktadır. Kurumsal kimlik, firmanın amacına, piyasada yer alan rekabete ve hedef kitleye uygun şekilde yapılmalıdır.

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Kurumların kimlik tasarlama aşamasında bazı noktalara önem vermesi gerekmektedir. İlk olarak tasarımın özgün ve göze çarpması önemli bir detaydır. Oluşturulan tasarımın sektörde ki diğer firmalar ile rekabet edecek düzeyde olması da tasarım aşamasında önemlidir. Akılda kalıcı bir kimlik oluşturmak yeni müşterileri çekmek ve mevcutları elde tutmak noktasında gerçekten işe yaramaktadır.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

Kurumun değerlerini yansıtacak kimliği oluşturmak için birçok faktörün birleşmesi gerekmektedir. Güçlü bir firma kimliği oluşturmak için kurumsal kimlik da araştırılmaktadır. Firmanın temel noktaları yani adı, logosu, firmayı tanıtan başlıca araçlar ve tanıtımına yardımcı olan promosyonlar veya broşürler kimliği oluşturan temel faktörlerdir. Firmanın içten ve dıştan nasıl göründüğünü yönetmek için en temel araçlar olmaktadır. Kısacası firmanın her türlü dışa yansıması olan faktörlerden oluşmaktadır.

Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyacınız Var?

Güçlü ve zekice hazırlanan kurumsal kimlik tasarımı firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle sektörde yer alan diğer firmalar ile rekabet edebilmek ve her geçen gün büyüyen rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için firmanın güçlü bir kimliğe ihtiyacı olmaktadır. Beraberinde getirdiği birçok avantaj da tercih etmek için yeterli nedenlerdir.

Marka Kişiliği

Güçlü bir marka için güçlü bir marka kimliği oluşturmak gerekir. Çünkü diğer firmalardan farkı ve farkındalığını yansıtan asıl nokta markanın kişiliği olmaktadır. çoğu firma markasının kişiliğine önemli yatırımlar yapmaktadır.

Farklı Tasarım

Logo, marka ismi, broşürler gibi önemli adımlarda farklı ve olağandışı tasarımlara imza atmak için farklı ve firmanın değerlerine uygun bir tasarım yakalamak gerekir. Firmaların özgün tarzlar yakalaması önemlidir. Kurumsal kimlik fiyatları farklı tasarım noktalarını etkilemektedir.

Tutarlı Mesaj

Güçlü ve tanınan markalar tutarlı mesajlar vermektedir. Yapılan işler ve davranışlar tutarlı olmadığı taktir de müşteriler açısından güven sorunları söz konusu olabilmektedir. Değerle ve yapılan eylemler belirli bir tutarlılık içerisinde olması gerekmektedir.

Farkındalık Yaratmak

Alışverişlerde diğer markalardan farklı olarak ilk olarak akla gelen markalar için farkındalık önemli bir değerdir. Çünkü her türlü durumda ilk akla gelen marka olmak firmanın sektördeki konumunu belirlemektedir.

Marka Sadakati

Bir markanın sadık müşteri kitlesi olması büyük bir avantajdır. Sürekli aynı markadan alan müşteriler için marka sadakati ifadesi kullanılmaktadır. Ve her markanın mutlaka olması gereken bir kitlesidir. Ve bu kitleyi elde tutmak da oldukça önemlidir.

https://www.tedajans.com/kurumsal-kimlik/ bilgi için hemen tıklayın.

Kurumsal kimlik çalışması nasıl yapılır başlıklı yazı ilginizi çekebilir.