Kurumsal kimlik oluşturulurken ilk belirlenmesi gereken özelliği renkleridir. Tasarım dışında kimlik ve kurumsal imaj arasında farklarda vardır. Her iki kavramın da birbirini tamamladığını söylemek önemlidir. Aslında markanın değerlerini ve kişiliğini etkin bir şekilde kanalize edebilen bir kurumsal kimlik oluşturulmamışsa kullanıcılar arasında olumlu algılar oluşturmak çok zordur.

Genel itibari ile şirketlerin özelliklerini kurumsal kimlik yansıtan bir kimliktir. Kurumsal kimlik ve kurumsal imaj arasındaki unsurlar ve farklılıklar da vardır. Kurumsal kimlik ile kurumsal imaj arasındaki en önemli fark, bir şirketin kimliğinin, şirket tarafından iç ve kontrol edilebilir bir sürece yanıt vermesidir. Bunun yerine, kurumsal imaj, şirket tarafından çok az kontrol edilen harici bir sürece yanıt verir.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik yapımına başlamadan önce kimliğin şirketi daha net ifade edebilmesi için anketler hazırlanabilir. Daha sonrasında kimin yapım aşamasına geçilir. Bir şirket için kurumsal kimliğinin önemi büyüktür.

İyi bir marka kimliği oluşturmak için zaman ayırdığınızda elde edilebilecek birçok fayda vardır. Başlangıç olarak, güçlü bir kurumsal kimlik, tüketicilerin işletmenizi ve ürünlerinizi hatırlamalarına yardımcı olur.

Ayrıca, müşterileriniz ürünlerinizden veya hizmetlerinizden memnunsa, güçlü bir marka kimliği müşteri sadakati süreçlerinizin büyük bir ayağı olacaktır.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal kimlik tasarımı yapılırken kullanılacak olan ürünlerin tümü aynı dili konuşmalıdır ve iletilmek istenen mesajlar ortak olarak verilmelidir. Öte yandan, iyi tanımlanmış bir marka kimliğiniz varsa, kendinizi rakiplerinizden daha kolay ayırt edebilirsiniz. Bu, özellikle işiniz çok aktif bir sektördeyse çok önemli bir şeydir.

İyi yapılandırılmış bir kurumsal kimlik tasarımı kendinizi piyasada ciddi, güvenilir ve deneyimli bir oyuncu olarak tanıtmanıza da yardımcı olur. Bu yön, yüksek kalibreli şirketlerle çalışabileceğiniz ve potansiyel ittifaklar kurabileceğiniz bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Oluşturmak İçin Neler Yapıyoruz?

Başarılı bir kurumsal kimlik yapımı için önceden hazırlıkların tamamlanması gerekir. Kurumsal kimlik tasarımı için ilk yapılması gereken de renk seçimi doğru olmasıdır. Bunun dışında Son olarak, kurumsal kimlik, bir şirketin ürünleri veya hizmetleri için daha yüksek fiyatlar talep etmesini sağlayan faktörlerden biridir.

Görsel kimliğiniz rakiplerinizden daha iyiyse, müşteriler piyasada daha iyi algılanan bir marka için daha fazla ödemeye razı olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi kişilerin hesaplarını kullanırken herhangi bir olumsuz durumda hangi yöntemlere başvuracağını belirler. Kişileri yönlendirir ve doğru işlemler yapılması konusunda aracılık sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel kişilerden sosyal medya yönetimi destek alınabilir. Bunun için hâlihazırda var olan şirketler mevcuttur.

Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi avantajları arasında daha sağlıklı bir şekilde takipçilerinize içerik üretme ve düzenleme imkânları vardır.

Kurumsal kimlik çalışması nasıl yapılır başlıklı yazı ilginizi çekebilir.

Editör: Bayram Tomakin