Kdz. Ereğli’de, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nde iki gün önce açılışı yapılan ‘Şehit Resimlerimiz’ adlı sergi son buldu. 11-13 Temmuz tarihleri arasında açık kalan serginin kapanışında basın mensupları ile çay sohbetinde bir araya gelen Dernek Başkanı Mehmet Öztürk, “Şehitlerimiz bu ülke için çanlarını seve seve hiç düşünmeden verdiler. Şehitlerimizi ölümsüzleştirecek hatıralarını bu tarz etkinliklerle yaşatmaya devam edeceğiz." dedi. 

Kdz. Ereğli’de Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi anlamlı bir projeye imza attılar. 

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri tarafından çizimi yapılan Kdz. Ereğlili 38 şehidimizin portre resimleri, 11-13 Temmuz tarihleri arasında sahilde bulunan dernek evinde sergilendi. 

ÖZTÜRK: “ŞEHİTLERİMİZİ GELECEK NESİLLERE UNUTTURMAYACAĞIZ”

‘Şehit Resimlerimiz’ adı verilen serginin kapanışında, beraberinde bazı şehit aileleri ile birlikte basın mensupları ile çay sohbetinde bir araya gelen Dernek Başkanı Mehmet Öztürk; proje ile amaçlarının şehitlerimizi gelecek nesillere unutturmamak olduğunu söyledi ve “şehitlerimiz bu ülke için çanlarını seve seve hiç düşünmeden verdiler. Şehitlerimizi ölümsüzleştirecek, hatıralarını bu tarz etkinliklerle yaşatmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi. 

Konuşmasında basın mensuplarından da ricada bulunan Başkan Öztürk, ülkede gündemin çok hızlı değiştiğine dikkat çekerek, halkın konuya daha duyarlı olması için en azından ’19 Eylül Gaziler Günü’ ya da ’18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde köşe ya da haberlerde daha fazla yer verilmesini istedi.

Fiyatı yüksek olan hamsi, ilgi görmüyor Fiyatı yüksek olan hamsi, ilgi görmüyor

TURAN: “ÖĞRENCİLERİMİZE VEFA DUYGUSU VE VATAN SEVGİSİ AŞILAMAK İSTEDİK”

Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğretmeni Adnan Turan da böyle bir projenin içinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Mehmet başkanımız sayesinde bir proje oluşturduk. Bu projemizin ilk ayağında şehitlerimizin resimlerini öğrencilerimize çizdirerek, onlara vefa duygusu ile vatan sevgisi aşılamak istedik. Ayrıca onları bu konuda duyarlı hale getirmek ve mesleki anlamda kendilerini ileriye taşımalarını amaçladık. Projemizin ikinci aşamasında da gazilerimiz ya da şehit ailelerimizin portrelerini öğrencilerimize çizdirip sergilemek istiyoruz.”dedi. 

“ÖĞRENCİLERİM RESİMLERİ ÇİZERKEN DUYGULANDI”

Öğrencilerinin bu projeyi hazırlarken zaman zaman duygulandıklarını dile getiren Turan, “şehitlerimizin resimlerini biz portre dersimizde materyal olarak kullandık. Çocuklarımız şehitlerimizi araştırdılar, nerede nasıl şehit oldukları konularında bilgi sahibi oldular. Bu araştırmaları yaparken de duygulandılar, hatta bir öğrencimiz geldi ve dedi ki; 'hocam iki gündür uğraşıyorum ama yapamıyorum' nedenini sorduğumda 'ben bunu yaparken duygulanıyorum, çizemiyorum' dedi. Öğrencimizle biraz konuştuktan sonra aynı öğrencimiz büyük bir şevkle iki, üç resim yaptı.” diye konuştu.

şehit resimleri3

şehit resimleri2