Karadeniz Ereğli Belediye Meclisinin Eylül ayı olağan toplantısının ikinci oturumu, Atatürk Kültür Merkezi Nikâh Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda gündem maddelerine geçilmeden önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dünkü oturumda ele alınan ve kabul edilmeyen ‘mülkiyeti belediyeye ait taşınmazın satışı’ konusunda açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Türkiye’deki bütün belediyelerin ihtiyaç duyduklarında arsa-mülk satışı yaptıklarını ifade eden Posbıyık, şunları söyledi:

“Değerli Meclis Üyeleri, Kıymetli misafirler, sevgili basın mensupları;

Bir iki konuda hem sizleri bilgilendirmek hem de değerli kamuoyuna seslenmek istiyorum;

25 yıllık Belediye Başkanlığımda hem eski belediye binasındaki meclis salonu, hem buradaki AKM Nikah Salonu’ndaki meclis salonu bir çok ihanetlere şahit oldu, çok olayları yaşadı. Hele seçimler yaklaştığında ne entrikalar çevrildi.

Hemen kutsal ittifaklar kuruldu. Bu meclis dünde bu kutsal ittifaka şahit oldu.

Ben daha erken bekliyordum ama, Milletvekili seçimlerinden sonra demek ki İlçe kongresi bekleniyormuş.

Şunu hemen belirteyim, Belediyenin yararını düşünmeyen, Ereğli’nin geleceğini düşünmeyen, kendi menfaatleri uğruna siyaset mühendisliğine soyunanlar buralardan hep silinip gitti. Esameleri bile okunmuyor. Göreceksiniz ve yaşayacaksınız.

Şunu kamuoyuna bir kez daha belirtmek istiyorum;

Türkiye’deki tüm belediyelerde sıkça rastlanan bir olaydır bu. Yönetiminde kim olursa olsun AK Partisi, CHP’si, MHP’si, bütün belediyeler ihtiyaç duyduklarında arsa-mülk satışı yaparlar. Kdz. Ereğli Belediyesi de bugüne kadar yapmıştır, yarın ihtiyaç duyarsa yine yapabilir. En son AK Parti yönetimindeki Zonguldak Belediyesi de yaptı.

Türkiye’nin içinden geçtiği durum belli, şartlar çok kötü durumda. Muhalefet partisine mensup belediye olduğumuz için zaten ne İller Bankası’ndan ne hükümetten bir destek alamıyoruz. Halkın durumu da belli, belediyeye borcunu ödeyemiyor. Kendisinde yok ki nasıl ödesin.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin de en büyük gelirlerinden biri liman geliri. Zaten İşletme İştiraklerden gelen paralarla bir çok hizmeti yapıyoruz, Aqua Park kuruyoruz, yeni sosyal alanlar yapıyoruz.

Belediyenin yarınlarını düşünerek iskelenin güçlendirilmesi gerekiyor. Bakanlık Mart ayına kadar süre verdi gerekli tadilatları yapın diye. Bunun için de net değil ama 35-40 milyon bir rakam tutuyor ve bizde Kamyon garajındaki arsamızı satışa koyduk.

Belediyenin yarınlarda ekonomik olarak daha güçlü durabilmesi için Bozhanedeki iskeleye ihtiyacımız var, bunun için de o arsadan gelecek paraya ihtiyacımız vardı ama oylama yapıldı meclis red etti.

CHP Zonguldak İl Başkanı kim oldu? CHP Zonguldak İl Başkanı kim oldu?

Meclis kararı, saygı duyuyorum.

Ama Ak Parti ile kutsal ittifakına girenler ve ‘Ereğli’yi satıyor’ diye yaygara yapanlar size de şunları söyleyeyim:

1994 yılında göreve geldiğimde Ereğli’nin 16 mahallesi vardı. Şimdi 31 mahallesi var.

1994 yılında göreve geldiğimde Ereğli’nin 64 bin nüfusu vardı. Şimdi merkezde 123 bin nüfusu var.

1994 yılında göreve geldiğimde Ereğli 37 milyon 865 bin metrekareydi. Bugün 101 milyon 38 bin metrekare. Yani 63 milyon metrekare belediyenin sınırları büyümüş.

Hem kültürel, hem sosyal olmak üzere bir çok alanda bir Avrupa kenti haline gelmişiz. Bugün dimdik İl olalım diyoruz.

Öyle sizin ‘Ereğli’yi satıyor’ çamurlarınız bana bulaşmaz.

Allah bana sağlık verdiği müddetçe, halkımın da desteğiyle Ereğli’nin üzerine karabulut gibi çökmek isteyenlere, siyaset mühendisliğiyle Ereğli Belediyesi’ni ele geçireceğini düşünenlere, her partide çeteleşip akşam aynı sofrada buluşanlara, ‘Halil Posbıyık ölsün de kurtulsak’ diye size daha çok dua ettireceğim.

CHP grup kararına rağmen AK Parti ile kutsal ittifaka giren meclis üyeleri sizleri de halkıma havale ediyorum.

Kdz. Ereğli Belediyesi ve kadroları her güçlüğü aşar, halkına da en iyi hizmeti vermeye devam eder. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Hepinizi sevgi, barış, dostluk duygularımla selamlıyorum."