Avlanma yasağının kalkması ile Karadeniz’e açılan tekneler, kasa kasa balıkla döndü. Sezonun ilk balıkları tezgaha indi.

Karadeniz’de avlanan balıkçılar, limana kasa kasa balıkla döndü. Sezonun ilk balıkları, taze taze tezgaha indi. Bol görülen hamsi 100 liradan tezgahta yerini alırken, az görülen palamutun 300 gramı tane olarak 75 liraya satılıyor. Mezgit’in kilosu 100 liradan satılırken, Çupra’nın tanesi 100 liradan satılıyor.

Bu sezon hamsinin bol olduğunu ve ilerleyen günlerde fiyatların düşeceğini belirten Balıkçı Tuncay Kılıç, “Tezgaha ilk hamsi geldi. Hamsimiz var. Mezgitimiz var, çok az da olsa palamutumuz var. Farklı çeşit balıklar da bulunuyor. Bu sene beklediğimiz gibi palamut görülmüyor. Hamsi bol, tezgahta şimdiden yerini aldı. İlerleyen günlerde biraz daha çoğalacak, bekliyoruz. Hamsi senesi diyoruz biz bu seneye, bol bol hamsi tüketeceğiz. Hamsinin kilosu şu anda 100 lira. İlerleyen günlerde toparlar biraz daha. İlk zamanlar az görülebilir bu yüzden de fiyatlar yüksek olabilir. Ama ilerleyen günlerde hamsi aşağıya düşer” şeklinde konuştu.

AW020907_06

AW020907_02

AW020907_04

Kaynak: iha