Kdz. Ereğli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Anıt Park’ta çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, Atatürk Bulvarı’ndaki geçit töreni ile sona erdi. 

Atatürk'ün başkumandanlığında 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, 101’inci yıl dönümünde Kdz. Ereğli’de törenle kutlandı.

İLK OLARAK ATATÜRK ANITI’NA ÇELENKLER SUNULDU

Anıt Park’taki törende ilk olarak Kaymakam Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ile Belediye Başkan Vekili Ergün Düzgün tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. 

Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal okundu. Bu sırada Türk Bayrağı göndere çekildi.
Anıt Park’taki törenin sona ermesiyle; protokol üyelerince Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinden 12 kahramanın büstleri ile şehitliğe karanfil bırakıldı. 

Kaymakam Mehmet Yapıcı’nın saat 10.00'da makamında tebrikleri kabul etmesiye süren kutlamalar daha sonra Atatürk Bulvarı’ndaki geçit töreni ile devam etti. 

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

Kaymakam Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Ergün Düzgün’ün tören alanında bulunanların bayramlarını kutlayarak başladığı kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

“BİR MİLLETİN DESTANI”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli İkmal Üsteğmen Can Şahin yaptı. Şahin, şu ifadelere yer verdi: 

“Çok zor koşullar altında planlanan ve hazırlanan Büyük Taarruz'un amacı sürpriz bir karşı harekatta güçlü düşman mevzilerini yaymak ve sayıca üstün düşmanı kesin bir darbeyle mağlup etmekti. Bu taarruza Türk'ün ana yurdunu işgal eden düşman, yok edilmeden ara verilmeyecekti. Büyük Taarruz'a, Yüce Türk milletinin büyük fedakarlıklarıyla yapılan Lojistik hazırlıkları sonunda 101 yıl önce 26 Ağustos'ta başlanmıştır. Türk'ün gerçek kurtuluş güneşiyse 30 Ağustos 1922 sabahı düşmanın kesin yenilgisiyle doğmuştur. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir emrini alan kuvvetlerimiz 9 Eylül 1922 tarihine kadar benzeri görülmemiş bir azim ve iradeyle düşmanı İzmir'de denize dökmüş ve yeni bir kahramanlık sayfasını imzalamıştır. 30 Ağustos Zaferi; zafere inanan, kendisine güvenen, askerine destek olan, özgürlüğe gönül vermiş ve bütün imkansızlıklara rağmen, güçlü düşmanlarını yenen bir milletin destanıdır.

“GÜÇLÜ TÜRK DEVLETİ’NİN KURULMASINI SAĞLADI”

Bu askeri zafer ile siyasi zaferlerin de yolu açılmıştır. Mudanya Mütarekesi yapılmış, Trakya işgalcilerden kurtarılmış ve nihayet müzakere gücünün büyük zaferden yenilmezlikten alan Türk delegasyonunun siyasi mücadelesi sonucunda barış anlaşması imzalanmıştır. Böylece büyük Türk zaferi milletlerarası hukuk kurallarına göre tescil edilmiş ve milli mücadele fiilen sona ermiştir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin önemi sadece düşman ordularının yenilmesinden değil aynı zamanda yüce Türk Milleti’nin tarihinde yeni bir dönem açarak, yeni ve güçlü bir Türk devletinin kurulmasına imkan sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Bugün zaferlerin en büyüğü olarak Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk Milletinin kahramanlık duygusunu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan biridir ve böyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri 101 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içerisindedir. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğrun canı feda etmeye her zaman hazırdır. Bu kutsal zaferin yıl dönümünde başta ebedi komutanımız eşsiz önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatırları önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

Daha sonra öğrencilerin şiir okuması ve Kdz. Ereğli Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam eden program geçit töreni ile sona erdi. 

Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nda görevli askerlerin "Vatan sana canım feda", "Ne Mutlu Türk'üm Diyene", "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları ile yürüyüşü katılımcılar tarafından alkışlarla destek gördü.

30 Ağustos Zafer bayramı kutlamalarına az sayıda vatandaşın katıldığı gözlenirken törenlere; AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, Ağır Ceza Başkanı ve Komisyon Başkanı Aynur Çelik, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.

tören-1

tören2

WhatsApp Image 2023-08-30 at 12.51.44 (1)

tören3

WhatsApp Image 2023-08-30 at 12.51.42

Editör: Haber Merkezi