Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı, Kasım ayı içerisinde 11 faili meçhul siber suç olayının aydınlatılmasını sağladı. Yapılan çalışmalar kapsamında 23 şüpheli hakkında yasal işlem yapıldı.

Konuyla ilgili Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklama şöyle:

Sobadan çıkan yangın, iki evi küle çevirdi! Sobadan çıkan yangın, iki evi küle çevirdi!

“Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde; 01-30 Kasım 2023 tarihleri arasında, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce; Cumhuriyet Başsavcılıkları koordinesinde internet ve sosyal medya üzerinden işlenen suçlar kapsamında başta Terör Örgütü Propagandası, Uyuşturucu Madde Kullanımını Özendirme, Nitelikli Dolandırıcılık ve benzeri suçları işlediği tespit edilen 23 şüpheli hakkında yasal işlem yapılarak, 11 faili meçhul siber suç olayının aydınlatılması sağlanmıştır.

İcra edilen Sanal Devriye faaliyetlerinde ise veri tabanı yurt dışı olan ve yurt içi kaçak yayın yaptığı tespit edilen 257 yasadışı bahis sitesi, 243 müstehcen içeriğe sahip site, 198 uyuşturucu madde kullanımını özendiren site, 239 zararlı yazılım içeren dolandırıcılık amaçlı internet sitesi olmak üzere toplam 937 internet sitesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na (BTK) bildirilerek olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmıştır.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı olarak, Siber Vatanda vatandaşımızın emniyet ve asayişini sağlamak için suç ve suçlularla mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

Editör: Haber Merkezi