Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği, Türkiye genelinde hizmet veren Özel Halk Otobüslerinden ücretsiz faydalananlara yönelik önemli bir karar aldı. Karara göre; Emniyet Mensupları, Basın Mensupları, Şehit Aileleri ve Gazilerin dışında otobüslerden ücretsiz faydalananlara sınırlama getirildi. Bu 4 grubun dışında kalanlar, sadece her ayın 1 ile 4'ü arasında otobüslerden ücretsiz faydanalabilecekler.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Kurtuluş Kara, bugün Ankara Yenimahalle’de bulunan Başkent İlçeler Terminali’nde yaptığı basın açıklamasında; “Şehit yakınları, gaziler, basın mensupları ve emniyet mensupları haricinde ücretsiz biniş hakkı olan diğer tüm grupları ayda sadece 4 gün taşıyacağız” dedi.

Dördüncü günden sonra yolcuları taşımayacaklarını ve kamu araçlarına yönlendireceklerini belirten Kara, Türkiye genelinde her ayın 1’i ile 4’ü arasındaki günler dışında ücretsiz yolcu taşınamayacağını ve konuyla ilgili olarak Ankara’daki özel halk otobüsçülerinin araçlarına bilgilendirme yazılarını yapıştırmaya başladıklarını söyledi.

Şehit yakınları, gaziler, basın mensupları ve emniyet mensupları haricinde ücretsiz biniş hakkı olan diğer tüm grupları ayda sadece 4 gün taşıyacaklarını belirten Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Kurtuluş Kara; “Akaryakıt, yedek parça, personel sigortaları ve kasko maliyetlerinin artışından kaynaklı ücretsiz biniş hakkı olan gruplar ve abonmanlar belimizi büküyor. Yalnızca 65 yaş ve üstü değil, 4 grup haricindeki ücretsiz biniş hakkı olan tüm grupları ayda sadece 4 gün taşıyacağız. 26 gün taşımama kararı aldık. Bu uygulama yalnızca Ankara’ya mahsus değil. Türkiye geneli halk otobüslerinde 26 gün 4 grup hariç taşınmayacak. Şehit yakınları, gaziler, basın mensupları ve emniyet mensupları haricinde ücretsiz biniş hakkı olan diğer tüm grupları ayda sadece 4 gün taşıyacağız. Ayrıca yönetimle birlikte aldığımız karara göre, tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşlarımızı ve görme engelli vatandaşlarımızı bu gruba dahil ettik. Bu gruplar haricindeki grupları kesinlikle taşımayacağız. Halk otobüsü sektörü Türkiye’de battı. Biz her 2 ayda bir basının önündeyiz. Her ay Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önündeyiz. Dün, İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker toplantımıza katıldı ve bize ‘arkadaşlar lütfen kontak kapatmayın’ dedi. Vekilimize 'kontak kapatmayalım da bu esnaf akaryakıtı nasıl alacak' dedim. ‘Ankara Büyükşehir Belediyesi sizlere destek verecek dedi’ ama yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesi ile olmuyor bu iş. Yalnızca birkaç belediyenin desteği ile olacak iş değil. Tüm Türkiye’deki belediyelerin destek vermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İki otomobilin çarpıştığı kazada, 3 kişi yaralandı! İki otomobilin çarpıştığı kazada, 3 kişi yaralandı!

Hukuki olarak ücretsiz biniş hakkı olan tüm vatandaşların taşınması gerektiğini, bu konuda cezai işlem uygulanabileceğini ama maliyetlerin karşılanamadığını vurgulayan Kara; konuya ilişkin her otobüse bir yazı yapıştırılacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu yazıyı gören tüm vatandaşlarımızın Özel Halk Otobüslerini kullanmamalarını rica ediyoruz. Otobüslerimiz ayın sadece 4 günü tüm gruplara ücretsiz olacak. Günlerin bilgisini sosyal medya ve basın aracılığıyla paylaşacağız. 4 gün boyunca otobüse binen herkesi uyaracağız. 4. günün sonunda kalan 1 ay boyunca vatandaşlarımızı taşımayacağız. Binmek isteyen vatandaşları, kamu araçlarına yönlendireceğiz. Evet hukuki olarak taşımamız gerekiyor ama maliyetleri karşılayamıyoruz. Bize uygulanacak yaptırımlar olacak ama biz her şeyi göze aldık. Tüm kamuoyuna sesleniyorum. Bizi yanlış anlamasınlar. Ankara’da tam bilet kullanan oranı yüzde 27’ye düştü. Geçen sene bu oran yüzde 62’ydi. 6 ay sonra bu oran yüzde 15’lere düşecek. Abonman alan öğrenci, 65 yaş üstü ve engelli oranı her geçen gün artıyor. Vatandaşlarımızla şoförlerimizin tartışmaya girmesini istemiyoruz. Otobüse binen yolcularımızı mecbur götüreceğiz ama lütfen bu konuda vatandaşlarımız hassasiyet göstersin. Bu böyle giderse yılbaşına kadar Türkiye genelinde bir tane bile halk otobüsü kalmaz.”