Yurt genelinde olduğu gibi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de “Avukatlar Günü” dolayısıyla tören gerçekleştirildi.
Anayasa güvencesi ‘savunmanın’ temsilcileri, her 5 Nisan’da olduğu gibi Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı’nda bir araya geldi. Avukatlar anıta çelenk bıraktı. Zonguldak Barosu Ereğli Temsilcisi aynı zamanda Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Merve Arıcan, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın da söylenmesinin ardından yaptığı konuşmada, depremlerde yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet dilediğini söyledi. Güne ilişkinse sözlerinde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık bir yol çizdiğini belirten Arıcan, bu yolda ilerlemeye devam ederek hukukun üstünlüğünün sağlanması için mücadele edeceklerini de vurgulayarak şunları kaydetti:
KOŞUL: BAĞIMSIZ SAVUNMA
“Bu günün anlamı ile ilgili olarak önemle belirtilmesi gerekir ki; 5 Nisan sadece biz avukatların değil; asli unsuru olduğumuz adalet mekanizmasında hak arayan bütün herkesin günüdür. Savunmanın ve hak arayan, hakkını arayan vatandaşlarımızın günüdür. Yargı tüm milletindir. 
Bilindiği üzere adalete olan ihtiyaç insanlık var olduğundan beri mevcuttur. Bağımsızlık ve tarafsızlık ise bu ihtiyacın temel karakterleridir. İlk çağlardan bu yana adalet ile yönetilme ve masumiyetin korunması insanlığın özlemi olmuştur. Bu uğurda nice fedakârlıklara katlanılmış ve nice bedeller ödenmiştir. Bir toplumda adaletten söz edebilmenin ön şartı da hukukun üstünlüğüdür. Hukukun üstün olduğu toplumlarda, kuralsızlık ve keyfilik var olamaz. Böyle bir toplumda kuvvetli zayıfa, zengin fakire üstünlük taslayamaz. Kimse kimseyi ırk, dil, din, mezhep, renk, cinsiyet itibarı ile ayrıma tabi tutamaz, ötekileştirmez. Kuralsızlık ve keyfiliğin olduğu toplumlarda ise hukukun üstünlüğünden söz edilemez. Adil ve tarafsız yargılamanın olmazsa olmaz koşulu da bağımsız savunmadır. 
EVRENSEL HUKUK İLKELERİ VURGUSU!
Savunma temel hakların öncelikli olanlarındandır. Savunma hakkının, etkin ve gereği gibi kullanılmasında ise avukatlık hizmetinin önemi ve bağımsızlığı tartışmasızdır.
Adil yargılanma hakkı, hukuka bağlı devlet ilkesi gibi en temel evrensel ilkeler her daim avukatlık mesleği ile özdeşleşmiştir. Cübbemizi giyerken ettiğimiz yemine sadık kalarak evrensel hukuk ilkelerinin yerleşmesi için insan haklarının her daim yılmaz savunucusu olacağız. Yargılama faaliyeti sırasında önümüze çıkan tüm zorluklarla yılmadan mücadele edeceğiz ve köklerini tarihin derinliklerinden alan mesleğimizi; meslek ilke ve kurallarına sadık kalarak onurlu bir şekilde icra etmeye devam edeceğiz. Avukatlık mesleği; insanlık tarihinin derinlerine kök salmış, bu köklerden beslenerek bugünlere gelmiş, halkın hak arama özgürlüğünün somutlaşmış hali olmuştur. Unutulmamalıdır ki Avukatsız bir yargının, yargı olamayacağı aşikârdır. Hepimizin Avukatlar Günü kutlu olsun.”
Avukatlar, törenin bitiminde, Atatürk Anıtı önünde fotoğraf çektirdi. 

Editör: Haber Merkezi