Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 2023-2024 adli dönemi açılışı nedeniyle tören düzenlendi. Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene, ilçede hizmet veren yaklaşık 30 Avukat katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Zonguldak Barosu Kdz. Ereğli Temsilcisi ve Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Nilay Merve Arıcan Öztürk yaptı.

Konuşmasında yeni adli yılın tüm insanlığa özgürlük, adalet, insan hakları, demokrasi, barış, esenlik ve sağlık getirmesini dileyen Arıcan; şunları söyledi:

“Hayatlarını adalet, insan hakları ve demokrasiye adayan fedakâr meslektaşlarımızı, hâkimlerimizi, savcılarımızı ve tüm yargı mensubu arkadaşlarımızı, hain terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden yargı şehitlerimizi, aziz vatanımızı korumak için insanüstü bir gayret ve cesaretle kutsal görevlerini yerine getirirken şehit olan kahraman güvenlik güçlerimizi saygı ve rahmet ile anıyoruz.

Kahraman Ordumuzun tarihe adını altın harflerle yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Savunmanın asli unsuru olan bizler bu yeni adli yılda da Mahkemeler tarafından verilecek olan kararların adalet duygusunu tam anlamı ile tatmin ederek toplumda huzur ve güven ortamını sağlayan, insanı hukukun merkezine yerleştiren, hak ve özgürlüklerin güvencesi olan bağımsız bir yargı düzenine ulaşılması amaçlarını taşımasını temenni ederken; biz avukatlar olarak geçmişte de olduğu üzere bu hususların en iyi şekilde gerçekleşmesi adına elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olacağımızı taahhüt ediyoruz.

Hukuk ihtiyacı insanlık tarihi kadar eski olup, düzen fikrine dayanır. Bir hukuk düzeni kurmak, en basit ifadeyle güçlülerin zayıfları istismar etmesine mani olmaktır. Hukuk sistemi, hakların normatif düzeyde korunması ile oluşturulur. Bu sebeple en gelişmiş hukuk sistemi, hakları en çok koruyandır.

Adalet, mülkün temelidir; kamusal düzenin olmazsa olmaz öncelikli şartı oturmuş bir adalet anlayışıdır. Bir toplumda adil birey kavramı tam anlamı ile vücut bulduğunda öncelikle toplumsal huzur sağlanacak, akabinde ise özgür bir kamu düzeni kendiliğinden oluşacaktır.

Yeni adli yıl içerisinde meslektaşlarımızın karşılaştığı sorunların çözüme kavuşturulması ve avukatlık mesleğinin şartlarının daha da iyileştirilmesini diliyor, bu minvaldeki çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğimizi bilgilerinize sunuyorum. Unutmamak gerekir ki Avukatlar olarak bizler de aynı geminin içerisindeyiz. Savunma olmadan yargılamanın olamayacağını, adalet için avukatın zorunluluğunun unutulmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Sonuç itibariyle yargı camiası mensupları olarak hepimizin ortak gayesi, hukukun üstünlüğü anlayışının perçinlenerek hukukun her daim ileriye gitmesi ve adaletin her koşulda mihenk taşı kabul edilmesidir. Bu gayeye ulaşmak için adalete hizmet eden her bir meslektaşımızın özveriyle çalıştığını ve üzerine düşeni yapmaya devam edeceğine can-ı gönülden inanıyoruz. Yeni adli yılın milletimiz ve tüm meslektaşlarımız için hayırlara vesile olmasını dileyerek; huzur, sağlık, barış ve adalet içerisinde bir yıl geçirmenizi temenni ediyoruz.”

Editör: Haber Merkezi