AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) 2 bin işçi alınacağını açıklamasının ardından başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini ifade etti.

Yaptığı açıklamada, işe alımların kura ile belirleneceğini belirten Avcı; işten ayrılanların yerine yedekten alma süresinin de 4 aydan 8 aya çıkarıldığını söyledi.

Avcı, açıklamasında şunları kaydetti: 

"Değerli Hemşehrilerim;

Bilindiği üzere; geçtiğimiz ay Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Bakanımız Sn. Alparslan Bayraktar’ın riyasetinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şehrimize müjde olarak ifade ettiği ve talimatlarını ilettiği TTK’ya 2000 işçi alımı üzerine önemli bir toplantı gerçekleştirmiştik. 

Bu toplantı neticesinde üzerinde değerlendirmelerde bulunduğumuz birçok konu netleşmiş ve son aşamaya gelmiştir. Buna göre; istihdam edilecek 2000 işçinin illere göre dağılımı; Zonguldak 1500 işçi, Bartın 400 işçi, Karabük/ Yenice 100 işçi olarak gerçekleşmiştir. 

İlave olarak, kura ile istihdam edilecek işçilerden ayrılanların yerine, mevcut düzenlemede dört ay olan yedekten alma süresinin, en az sekiz aya çıkarılması ile ilgili çalışmada da sona gelinmiştir.
 
Başvurular, İŞKUR tarafından açıklanacak takvime göre yapılacaktır. Başvuruların ardından yapılacak kura çekimi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar'ın katılımlarıyla Ekim ayı içerisinde yapılacaktır."

Editör: Haber Merkezi