Kdz. Ereğli Belediyesi, her yıl 5-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Çevre Haftası’nda, çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturmak için İnönü Parkı’nda Çevre Şenliği düzenledi.

Gezegenin çok hızlı bir şekilde ısınması ve çevrenin alarm vermeye başlaması nedeniyle belediyenin “Küresel Isınma” temalı 3. Çevre Şenliği’ne okullar, çevreciler ve halk ilgi gösterdi.

Şenliğe; CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, siyasi parti temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

STANTLARI GEZDİLER

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık ile diğer katılımcılar birlikte stantları gezdi, etkinliğe katılanları tebrik etti.

Şenlikte; bazı okullar yaptıkları çalışmaları sergiledi, atıkların geri dönüşümü konusunda belediyenin birlikte çalıştığı kuruluşlar, Tema Vakfı ve belediyenin ilgili birimleri çalışmalarını anlattı.

Elektronik atıkları inceleme, tohum topu yapımı, bez çanta boyama gibi etkinliklerin yanı sıra açık alevde atık cam şekillendirme performans gösterisi ile okulların farklı atölye çalışmaları şenlikte yer aldı.

Zonguldak ormanları, renk cümbüşüne sahne olacak Zonguldak ormanları, renk cümbüşüne sahne olacak

Ayrıca bu yıl, dünyamızın ısınma sebebinden biri olan “sera etkisini” anlatmak amacıyla Belediye Park ve Bahçeler Birimi tarafından sera kuruldu. Şenlikte, Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından kurulan uygulama ve tatbikat parkuru da çocukların ziyaretine sunuldu.

Bahçeşehir Koleji ve Belediye müzik grubu şarkılarıyla, halk oyunları ekibi de gösterileriyle etkinliğe katıldı.

POSBIYIK: "KÜRESEL ISINMAYA KARŞI HEPİMİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, şenlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Gezegenimiz çok hızlı bir şekilde ısınıyor ve bunun olumsuz etkilerini maalesef hepimiz yaşıyoruz. Mevsimler değişiyor, dünyanın her yerinde sel ve fırtınalar gibi aşırı doğa olayları görülüyor. Buzullar eriyor, orman yangınları çoğalıyor ve salgın hastalıklar artıyor. Bu yüzden gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için daha fazla çaba göstermeliyiz. Çevre Şenliğimize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, okullarımıza, hepinize teşekkür ederim. Dilerim hep birlikte dünyamızın daha yaşanabilir bir yer olması için katkıda bulunabiliriz.”

Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş da bu yılki etkinlik temasını “Küresel Isınma” olarak belirlediklerini ifade ederek, “Küresel ısınmanın engellenmesi için hep birlikte çaba göstermeli ve daha çok insanın bilgi sahibi olarak, farkına varmasını sağlamalıyız. Bu etkinliği hazırlarken belediyemizin çeşitli birimleri, okullarımız ve atık geri dönüşümü konusunda işbirliği yaptığımız kuruluşlar çok güzel çalışmalar gerçekleştirdi. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

şenlik2

şenlik3şenlik5

şenlik6