Karadeniz bölgesinin en donanımlı itfaiye teşkilatı olan Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 2023 yılında müdahale edilen olaylara ilişkin istatistik raporunu açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, iki yüz bin nüfuslu bir bölgeye;  üç ayrı itfaiye istasyonu, 13 itfaiye müdahale aracı, 3 adet zodyak bot, 1 adet jet ski ve  toplamda 60 personeli ile 24 saat kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

Kayıp mürettebattan 235 gündür bir ize rastlanmadı! Kayıp mürettebattan 235 gündür bir ize rastlanmadı!

“İtfaiye Müdürlüğü 2023 yılı içerisinde 48 ev yangınına, 8 işyeri-fabrika yangınına, 21 araç yangınına, 21 orman yangınına, 94 anız yangınına, 56 trafik kazasına, 89 sel ve su baskını olayına, 133 hayvan kurtarma,  25 kişiyi kurtarma operasyonu ve diğer olaylar olmak üzere toplamda 670 olaya müdahalede bulundu. İtfaiye Müdürlüğümüz yıl boyunca 117 işyeri denetimi gerçekleştirdi. İlimizin tek mavi bayraklı plaj tesisleri olan Sevgi ve Barış Plajı’nda 172 kişi boğulma tehlikesi geçirmiş olup, cankurtaranlarımız tarafından kurtarılmıştır. Müdürlüğümüz sadece ilçemize ve bölgemize kesintisiz hizmet sunmakla kalmayıp ülkemizin afetle mücadelesinde de olay yerine ulaşan teşkilatların başında gelmektedir. Eğitim birimimiz tarafından kamu kurum ve kuruluşları, okullar, iş yerleri ve mahallelerimizde olmak üzere yaklaşık on beş bin kişiye yangın ve doğal afetlerle ilgili eğitim verilmiş, tatbikatlar yapılmıştır. Müdürlüğümüzce gerçekleştirdiğimiz Gönüllü İtfaiyecilik Eğitimi ve Tatbikatlar sayesinde kursiyerlerimiz ve tatbikatlara katılan halkımız bilinçlendikçe yıllık vakalardaki sayılarda düşüşler gözlemlenmiştir. İlçemizde gönüllü itfaiyeciliği yaygınlaştırmak adına yaptığımız eğitimler ve çalışmalar sonucunda 2023 yılında gönüllü itfaiyeci sayımız toplam 520 olmuştur.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü eğitimli itfaiye personeli ve teknik donanım olarak kendini sürekli yenilemekte ve geliştirmektedir. Batı Karadeniz Bölgesi’nde en donanımlı İtfaiye teşkilatı olmamızı sağlayan Kdz. Ereğli Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’a teşkilatım adına şükranlarımı sunarım. Ekiplerimiz 2024 yılında da kesintisiz 24 saat görev başında olacaktır.’’

itfaiye2-1

itfaiye3-1

Editör: Haber Merkezi