Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde; Ziraat Odası tarafından atıl durumdayken tarım arazisine dönüşüm projesiyle kokusu, aroması ve rengi ile diğer çilek türlerinden farklı olan ‘Osmanlı Çileği’ni üreten üreticiler, hasat öncesi son hazırlıklarını yapıyor.
Alaplı'nın Aşağıdoğancılar köyünde atıl durumdaki araziyi kiralayarak 2 yılda tarım arazisine dönüştüren Alaplı Ziraat Odası, kadın işçiler tarafından çilek tarlasında kalitesi düşmüş ve fidelerin etrafında oluşan bitkileri temizleyerek çileklerin kızarmasının ardından hasada başlayacak. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Tarım danışmanı Nurtan Kuzuoğlu; “Şu anda hasat öncesi bayan arkadaşlarımız dip çalışması yapıyor, yediveren çileği yetiştirdiğimiz gibi Osmanlı Çileği için yabancı otlarla mücadelemiz başladı. Osmanlı çileğinde, 20 gün sonra meyveye ulaşacağız" dedi.
Alaplı İlçesinde Osmanlı Çileği’nin üretiminin az olmasına rağmen çok fazla talep gördüğünü anlatan Kuzuoğlu, fide üretimi ile birlikte önümüzdeki yıllarda Osmanlı Çileği meyvesinin de bol miktarda elde edileceğini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi