Kdz. Ereğli’de, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 97’nci yıl dönümü dolayısıyla Anıt Park’ta tören düzenlendi.  Kurban Bayramı nedeniyle bugün gerçekleştirilen törende; Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Liman Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

TAŞDEMİR, KABOTAJ KANUNU’NUN ÖNEMİNİ ANLATTI
Kdz. Ereğli Bölge Liman Başkanı Bülent Taşdemir, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında; 1 Temmuz 1926 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren kabotaj kanunu ile yabancılara sağlanan imtiyazların geri alınarak Türk vatandaşına verildiğini hatırlattı. Taşdemir, “Deniz ticaret filomuzun büyütülmesi ve deniz taşımacılığının geliştirilmesi yönündeki tedbirlerin başında gelen bu kanun ile Türk liman ve iskeleleri arasında yük ve yolcu taşımacılığı münhasıran Türk bayrağı taşıyan gemilere verilmiş, ayrıca karasularımız dahilinde balıkçılık ve diğer tür avcılık, kum ve çakıl çıkartma, batık çıkartma, dalgıçlık hizmetleri, arayıcılık, kurtarma, kılavuzluk, deniz balıkçılığı, deniz bakkallığı, limancılık ve liman işçiliği, gemilerde gemi adamı olarak görev alınması gibi faaliyetler yabancılara yasaklanmış ve kaptanlık, çarkçılık, katiplik, tayfalık, amelelik gibi hizmetlerin yapılması Türk vatandaşlarına bırakılmıştır.” dedi. 

Taşdemir, kanunun Türkiye karasuları ile beraber, nehir ve gölleri için de geçerli olduğunu dile getirdi ve “Atatürk 1 Kasım 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış konuşmasında; 'kabotajın bu yıl içinde sadece ve tamamen Türk Bayrağı’na dönüşü fiilen gerçekleşmiştir. Bu olayı övünerek anmak isterim. Bu olay, yüzyıllarca süren engellere karşı, ancak millî yönetimin elde edebildiği başarılardandır.' ifadesiyle kabotaj hakkına verdiği önemi vurgulamaktadır. Asya, Avrupa ve Afrika’ya doğrudan, okyanus bağlantısı ile tüm dünyaya bağlanan ülkemiz; tarih boyunca çeşitli uygarlıkları barındıran jeo-stratejik ve jeo-ekonomik konuma sahiptir. Son yıllarda çok net gördüğümüz üzere; kara sınırlarımızda olduğu kadar, deniz kıta sahanlıkları ve münhasır ekonomik alanlarda yaşanan gelişmeler de Kabotaj ve Denizciliğin önemini gayet açık ortaya koymuştur.” ifadelerine yer verdi.

Taşdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyük önder Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlık ilkesinin denizdeki bir yansıması olarak 1 Kasım 1937 de meclisin açılış konuşmasında belirttiği ‘denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözü denizcilikteki vizyonumuzu açıklamaktadır.

Ulu önder Atatürk’ün belirlediği vizyon çerçevesinde, cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne kadar, başta gemi inşa, yat imalatı, tersanelerimizin geliştirilmesi ve yeni tersaneler yapılması, yolcu ve yük taşımacılığı, balıkçılık, deniz alanlarının temizliğinin sağlanması, limanların altyapılarının iyileştirilmesi, denizde çalışan personele eğitim verilerek yeteneklerinin geliştirilmesi, deniz trafiğinde güvenli geçişin sağlanması için imkanlar ölçüsünde yatırımlar ve çalışmalar yapılmıştır.

KARA LİSTEDEN BEYAZ LİSTEYE
Denizcilik sektörünün uluslararası kurallara göre idare edilen bir sektör olması nedeniyle denizcilik mevzuatımız uluslararası kurallara uygun hale getirilip, eğitim ve denetimlerle desteklenince Türk bayraklı gemilerin kara listeden gri listeye, daha sonra ise beyaz listeye geçmesi sağlanmıştır. Özel tüketim vergisi sıfıra indirilmiş yakıt uygulamasıyla özellikle yolcu gemisi ve balıkçılarımız desteklenmiştir. Bağlama kütüğü ruhsatı uygulamasına geçilerek amatör denizciliğin gelişmesi hedeflenmiş ve her geçen gün halkımızın amatör denizciliğe ilgisi artmıştır. Gemi trafik yönetimi bilgi sistemi ile başta İstanbul ve Çanakkale Boğazlarımız olmak üzere kıyılarımızda deniz trafiği güvenli hale getirilmiştir. Denizcilik sektörümüzün bugün modern, ileri teknolojili gemileri inşa etme kapasitesine sahip tersaneleri, limanları, yetişmiş personeli, büyüyen deniz ticaret filosu ve diğer iş kollarıyla ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır.

KDZ. EREĞLİ’NİN ÖNEMİ
Konuya bölgesel olarak baktığımızda ise Zonguldak ve çevresinde ilk limancılık faaliyetlerinin 1900’lü yılların başlarında oluştuğu düşünüldüğünde, bölge halkının sektörde hak ettiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir. Karadeniz'de ticaret hacmi gelişen nadide yerlerden biride Ereğli’dir. ERDEMİR limanı, belediye limanı, tersanecilik faaliyetleri ve geri sahada kurulu olan sanayi tesisleri ile Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirmiştir. Bu nedenle, bölgedeki gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmelere hazırlıklı olunması, bölgesel olarak bu pastadan gereken payın alınması gerektiği açıktır.”

Bölge Liman Başkanı Bülent Taşdemir, son olarak, şehitleri de andığı konuşmasını; “Bu duygu ve düşüncelerimle, başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Piri Reis’i, Barbaros Hayrettin Paşa’yı, Piyale Paşa’yı, Kılıç Ali Paşa’yı, Oruç Reis’i, Emir Çaka Bey’i, Turgut Reis’i, Hasan Paşa’yı ve daha nice Türk denizci şehit ve gazilerimizi saygı ile anıyor, 1 Temmuz denizcilik ve kabotaj bayramımızı şahsım ve bakanlığım adına kutluyorum.” sözleri ile tamamladı.

Törenin ardından Belediye Limanı’ndan denize çelenk bırakıldı.

Yüksel, “Salkıoğlu Mimarlık-Proje Yönetimi” ofisini açtı Yüksel, “Salkıoğlu Mimarlık-Proje Yönetimi” ofisini açtı

Törene; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, silahlı kuvvetler gücü unsurları, bazı STK’lar, bazı daire amirleri, bazı şehit yakınları ve gaziler katıldı.

MÜSABAKA VE DENİZ EĞLENCELERİ PROGRAMI YAPILACAK
Diğer yandan, kutlamalar çerçevesinde saat 18.00’de Bozhane Limanı’nda program gerçekleştirilecek. Programda folklor ekibi gösterisi yapılacak. Kadın, erkek ve miniklerin katılacağı 100 ve 50 metrede serbest ve sırtüstü yüzme yarışmalarının yanı sıra Yelken Spor Kulübü tarafından kürek çekme, kano, optimist ve lazer yarışları da yapılacak. Program, 19.30’da ödül töreni ile son bulacak.

kabotaj2

Bülent Taşdemir