Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) Başkanı Şafak Erel, EGD Yönetim Kurulu adına açıklama yaparak, “Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu katledilişinin 30. yıldönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz” dedi.

Mumcu’nun, mesleğinde yaptığı devrim niteliğindeki çıkışları ve çalışmalarıyla hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Erel; şunları kaydetti:

“Araştırmacı gazeteciliğin duayen ismi, inandığı yoldan asla dönmeyen halkın öncü yüreği, ‘Türkiye’nin cesur kalemi’, tam bağımsız Türkiye savunucularının sembolü, korkusuz kalem Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu katledilişinin 30. yıldönümünde saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Uğur Mumcu; gerçeklerden, halkından ve bağımsız gazeteciliğinden aldığı güçle kendisini tehdit edenlerin ve kirli işlere bulaşan herkesin, bu kirli pazarlıklarının cumhuriyet ve Atatürk devrimleri için nasıl büyük bir tehdit olduğunu korkusuzca yazmış ve dile getirmişti. Dürüst ve namuslu bir gazetecilik yaptığı için bugün halen ilkeli, gerçek ve korkusuz gazeteci denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridir Uğur Mumcu. Mumcu, demokrat kişiliği ve tavrıyla, Atatürk devrimlerine sahip çıkışıyla, mesleğinde yaptığı devrim niteliğindeki çıkışları ve çalışmalarıyla hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Halkının, haklının, gerçeklerin yanında olması gerekenler, eğer gazetecilik mesleği adı altında kişisel menfaatlerini öne çıkarmışlarsa, birilerine yaranma derdine düşmüşlerse Uğur Mumcu'nun fikirleri, öğretileri ve kitaplarından öğrenecekleri çok şey var demektir.

Geçmişte karşılaştığımız acı gerçekleri, ülkemizin içine düşürüldüğü zor durumları yıllar önce yazdığı kitaplarla anlatan cumhuriyet, özgürlük, demokrasi ve insan hakları savunucusu Gazeteci Uğur Mumcu'yu katledilişinin 30.yıl dönümünde özlemle, minnetle ve rahmetle anıyoruz.”