Batı Karadeniz Emlakçılar Derneği Yönetimi, ülkemizde yaşanan deprem felaketinden sonra yetkililerle yapılan istişareler neticesinde bir takım kararlar aldı.

Batı Karadeniz Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taşdelen, alınan kararları şöyle açıkladı:

“1) Yapılacak olan yardımlar devlet eliyle yapılacak, mümkünse AFAD hesaplarına bağış yapılacak,

2) Yapılacak olan bu bağışlar sosyal medyada paylaşılmayacak,

3) Yapılacak olan aynî yardımlar, ilgili kuruluşlar (Kızılay, Belediyeler, Kaymakamlık vb.) kuruluşlar aracılığı ile yapılacak.

Başkan Posbıyık, Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımladı Başkan Posbıyık, Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımladı

4) Bölgeye gelen depremzedelere kiralık ev bulunacak, komisyon talep edilmeyecek

5) Resmi olmayan emlakçılar, halk dilinde ayakçı emlakçılar dediğimiz kişiler, emlakçılık faaliyetinde bulunduğu takdirde kolluk kuvvetlerine bildirilecek

Son zamanlarda belgesi olmayan kişiler, yetki belgesi olan emlakçıların adını kullanarak mesleğimizin saygınlığını düşürmeye çalışmaktadırlar. Bizler devletin çıkarmış olduğu taşınmaz ticaret yasasına uygun bir şekilde hem ofislerimizi hem de çalışanlarımızı belgelendirdik. Fakat buna rağmen bazı yetkisiz kişilerin, yetkili emlakçıların adını kullandıkları gözlemlenmiştir. Vatandaşlarımızdan, yetkili emlakçıların belgelerini sorarak işlem yapmalarını talep ediyoruz ki vatandaşlar kandırılmasın. Devletimizin konu ile ilgili yaptırım çalışmalarının ivedikle tamamlanıp mesleğimizin saygınlığının arttırılmasını beklemekteyiz.”