Erdoğan'ı karşılayanlar arasında Avcı da yer aldı Erdoğan'ı karşılayanlar arasında Avcı da yer aldı

Zonguldak’ta, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından Engelliler Haftası nedeniyle Valilik binası önünde tören düzenlendi.
Tören öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Türkiye Sakatlar Derneği üyeleri madenci anıtından başlayarak, Valilik binası önüne yürüdü.

Törene; Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait birimler, Milli Eğitim Şube Müdürlükleri ve Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Zonguldak Şube üyeleri katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nının okunmasıyla başladı. Ardından günün anısına Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi tarafından tören alanına çelenk koydu.
Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin; “Bilindiği gibi 10-16 Mayıs dünyada engelliler haftası olarak biliniyor. Tabii ki bu haftanın ana amacı engellilerin sorunlarını dile getirmek, yaşadıkları şehir, kasabalardan, sorunlarını getirerek çözümüne yardımcı olmak. Bizler de bugün her yıl olduğu gibi yine engelli camiamızın yaşadığı sıkıntıları kısa olarak dile getireceğiz. Bildiğin gibi 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yaşanan büyük depremden sonra Türkiye genelindeki engelli sayımızla çok fazlalaştı. Yani yeni engelli insanlar bu camiaya katıldı. Bunlar da yaşamlarını bu engelli halleriyle devam ettirmek zorunda kaldılar. Biz her zaman şunu söylüyoruz. Engellilere yapılan hizmetler her şeyden önce insan olarak, sosyal devlet olarak, devletimizin engellilere ayrımcılık uygulayarak gereken katkıları vermesi gerekiyor. Biz burada iki-üç yıldır aynı şeyleri söylüyoruz ama maalesef tabii ki bunlarda bir adım atılmadı. Birincisi rapor olayımız. Ikincisi ise engelli maaşlarındaki kriterler bir de sosyal güvenlik kurumu engelli medikal malzemelerine verdiği katkıların yıllar önceki oranda devam etmesi. Engelli arkadaşlarımızın bu malzemeyi temininde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Inşallah 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimden sonra yeni dönemde kurulacak olan hükümetle meclisimiz inanıyoruz ki bu sorunların çözümünde adım atacaklardır. Ayrıyeten biliyorsunuz yani istihdam noktasında devletimiz tabii ki engelleri kamuda istihdam etmek için gerekli atamaları ocak ayında 2400 kişi atadı. Ayriyeten on gün önce yine bekleyen engelli öğretmenlerimizden 3500 engelli öğretmenimiz atandı. Sayın Cumhurbaşkanımız programında atanamayan yani bin küsür tane daha engelli arkadaşımıza da atanacak orada müjde verdi. Tabii bunlar güzel şeyler. İnşallah kamuda açık bulunan engelli kadrolarının bir an önce doldurulmasını engelli camiası olarak talep ediyoruz. Çünkü engellilerin yaşamları normal kişilerden” dedi.

Program, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.

engelliler2