TRT'nin haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yoğun bir çalışma dönemine girecek. Kısa süre içinde önemli yasaların hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri de kira düzenlemesi olacak. Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan karar, 1 Temmuz'da sona erecek. O düzenlemenin süresinin uzatılması bekleniyor. 

FAHİŞ KİRAYA 3 YIL HAPİS CEZASI
Kira uyuşmazlıklarında diğer formüller de masada. Adalet Bakanlığı çalışmasını tamamladı. Buna göre; Türk Ceza Kanunu’ndaki değişiklikle, piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl hapis cezası verilmesi planlanıyor. İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler, mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler. Bu düzenlemeye ilişkin çalışmanın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. 

ARABULUCAYA GİDİLMEDEN DAVA SÜRECİ BAŞLAMAYACAK
27'inci dönemde kabul edilen zorunlu ara buluculuk dönemi de Eylül'de başlayacak. Buna göre, arabulucuya gidilmeden dava süreci başlatılamayacak.