Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85’inci yıl dönümü dolayısıyla Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde çelenk sunma töreni ve anma programı düzenlendi.

ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNULDU

Anıt Park’ta düzenlenen ilk törende Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. 

Saatler Ata’nın ölüm saati olan 09.05’i gösterdiğinde ise iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Bu sırada caddede seyir halinde bulunan sürücüler araçlarından indi, yolda yürüyenler durdu, çalışan işçiler işlerini bıraktı ve saygı duruşuna eşlik ederek Atatürk’ü özlemle ve minnetle bir kez daha andı.

Anıt Park’taki törene; siyasi parti temsilcileri, askerler, gaziler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İKİNCİ PROGRAM TATOĞLU’NDA YAPILDI

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle tertip edilen ikinci program Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kaymakamlık İlçe Anma Komitesi’nce düzenlenen ve Ereğli Borsa İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

ARSLAN: “ATATÜRK’Ü ANLATMAYA NE KELİMELER NE DE ZAMAN KAFİ”

Okul Müdürü Hüseyin Arslan, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında Atatürk’ü anlatmaya ne kelimelerin ne de zamanın kafi olduğunu söyleyerek, “Sevgili Atam, sayeden sahip olduğumuz tüm değerlerin güvencesi Cumhuriyetimizin 100 yıllık nöbetinde hep önde olmayı en önemli görev sayıyoruz. Bıraktığın emanete nice yüzyıllar layıkıyla sahip çıkmak için tüm gücümüzle çalışacağız. Sana layık olacak şekilde çalışmayı ve sonraki kuşaklara güçlü bir ülke ve gelecek hazırlamayı görev olarak görüyor, 100 yıl daha çalışmak için her zamankinden daha fazla istek duyuyoruz. Atam, bize ilham veren ilkelerinin ışığında karanlıkları aydınlatmaya and içtik. Bu yeminden hiçbir güç Türk gencini döndüremeyecektir. Zira muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Aziz hatıraların önünde saygıyla eğiliyor ve bize bu güzel vatanı bıraktığın için sonsuz teşekkür ediyorum. Ruhun şad olsun.”dedi. 

Anma programı Ereğli Borsa İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Atatürk’ün Bir Saati Vardı’ adlı oratoryo gösterisinin ardından son buldu. Öğrencilerin duygu yüklü performansı katılımcıların büyük beğenisini topladı. 

Anma programına; Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve diğer protokol üyeleri, gaziler, okul idarecileri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

10 kasım ereğli3

10 kasım ereğli4

10 kasım ereğli5

10 kasım ereğli7

Başkan Posbıyık, felaketi değerlendirdi Başkan Posbıyık, felaketi değerlendirdi