Göğüs büyütme, mammoplastisi olarak da bilinen göğüs büyütme, meme boyutunu büyütmek için yapılan ameliyattır. Göğüs implantlarının göğüs dokusunun veya göğüs kaslarının altına yerleştirilmesini içerir.

Göğüs Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Göğüsleri ergenlik döneminde istenilen büyüklükte gelişmeyenler,
  • Benlik saygısını ve güveni artırmak,
  • Daha dolgun bir boyut elde etmek
  • Kilo kaybı sonrası,
  • Asimetri veya tübüler göğüslerden muzdaripler ve göğüslerinin görünümünü ve simetrisini iyileştirmek isteyenler.

Göğüs büyütme ameliyatı isteyebilirler.

Göğüs Büyütme Ameliyatını Kimler Olmalı?

Her hastanın göğüs büyütme ve meme implantı yaptırma nedeni benzersizdir. Bazı kadınlar için meme büyütme, kendinden emin hissetmenin bir yoludur. Diğerleri için, çeşitli koşullardan dolayı memeyi yeniden oluşturmanın bir parçasıdır.

Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Tercihleriniz hakkında bir plastik cerraha danışmalısınız. Cerrah, belirli implant tiplerini ve ayrıca cerrahi teknikler için seçenekleri açıklayacaktır.

Göğüs büyütme işlemleri genel anestezi altında yapılır ve ameliyathanede 30 dakika -1 saat arası sürer. Cerrahın tavsiyelerine ve tercihinize bağlı olarak, iyileşmek için bir gece hastanede kalabilirsiniz.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Tıbbi geçmişinize ve genel sağlığınıza bakılır. Göğüslerinizin hangi büyüklükte olmasını istediğinizi ve göğüs yani meme küçültme ameliyattan sonra nasıl görünmelerini istediğinizi belirlersiniz. Olası yara izi ve his kaybı dahil olmak üzere ameliyatı ve risklerini ve faydalarını tanımlamanız gerekir. Doktorunuz göğüslerinizi muayene eder, ölçer.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Meme büyütme ameliyatı, diğer büyük ameliyatlarla aynı risklere sahiptir; kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı kötü tepki görülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, göğüslerdeki yağ, meme dokusu ve deriyi alır. Büyük göğüsleri olanlar için göğüs küçültme ameliyatı rahatsızlığı azaltabilir ve görünümü iyileştirebilir. Ayrıca benlik imajını ve fiziksel aktivitelere katılma yeteneğini geliştirmeye yardımcıdır.

Neden Bazı Kadınların Memesi Büyük Olur?

Hormon dengesinin bozulması, erken yaşlarda göğüslerin normalden fazla büyümesine sebep olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır, Teknikleri nedir?

Cerrahınız meme başı ve areola çevresinde bir kesi yapar, fazla meme dokusunu, yağı ve cildi çıkarır meme küçültme hedefi doğrultusunda göğsü yeniden şekillendirir ve meme ucunu ve etrafındaki alanı sıfırlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Süreci ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göğüsler bandaj ve cerrahi sutyen ile kaplanır. Fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için her kolun altına bir tüp yerleştirilebilir. Ağrı için ilaç ve enfeksiyon riskini azaltmak için ilaç alabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Öncelikle kişinin göğüslerinin estetik görünümünden rahatsız olması ve kendi isteği ile bir plastik cerraha başvurması gerekir.

Göğüsler Neden Sarkar?

Meme hacminin büyük olması, bebek emzirme, gebelik döneminde alınan kilo, egzersiz yapmama durumları göğüslerin sarkmasına neden olur.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı dikleştirmenin derecesine ve kullanılacak cerrahi tekniğe göre lokal veya genel anestezi altında yapılır.

Meme Dikleştirme Öncesi

Özellikle kan sulandırıcı ilaç ve gıdalardan uzak durulmalı ve meme dikleştirme ameliyatından önce sigara içilmemelidir. Kişi olası meme hastalıkları yönünden rutin bir değerlendirme yaptırmalıdır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Sonrası Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından 2 saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır ve 4 saat sonra ayağa kalkılır. Bir gece hastanede kalmak gerekebilir. Varsa drenler, ertesi gün veya 1-2 gün sonra çekilir. Göğüsleri sabit tutan özel sutyen korse en az 2 ay kullanılmalıdır.

Ayakta su toplaması nasıl geçer başlıklı makale ilginizi çekebilir.

Editör: Bayram Tomakin