Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi Irmağı’nda, Kürek ve Kano Sporları Tesisi düzenlenen törenle açıldı. Aynı zamanda yarın öğlene kadar Erdemirspor kulübü eski milli sporcusu Tezcan Köseoğlu anısına Cumhuriyet Kupası Gülüç Kürek etkinliği düzenlenecek.

Gülüç Belediyesine ait Kürek ve Kano Sporları Tesisi; Zonguldak Valisi Mustafa Tulmaz, Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Cumhurbaşkanı Başdanışman Saadet Oruç, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, MHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Rahman Demirtürk, BBP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yusuf Karaoğlu, Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Ali Akca, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, siyasiler, sporcular ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla açıldı. 

Açılış programı, yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başladı.
Açılış konuşmasını yapan Türkiye Kürek Federasyonu Zonguldak Kürek İl Temsilcisi Ercüment Onat, Cumhuriyet Kupası Gülüç Kürek etkinliğini, hayatını kaybeden ve açılışı yapılan tesiste büyük emeği olan eksi milli sporcu Tezcan Köseoğlu'a ithaf ettiklerini belirtti.

ONAT: “GÜLÜÇ, DOĞA HARİKASI”

Ercüment Onat, buraya anı biriktirmeye geldiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Ercüment ağabeyimizin daveti üzerine Master Kürekçiler Derneği olarak burada etkinlik yapmaya karar verdik ve bir zamanlar Ereğli Erdemirspor kulübü sporcusu Tezcan Köseoğlu ağabeyimiz adına ithaf etmeye karar verdik. 70’li yılların kürekçisiydi. O zamanlar Galatasaray ve Fenerbahçe tek söz sahibi idi. Ereğli Erdemir gibi bir ilçeden milli takıma kadar seçilmiş, hatta milli takıma seçilmeden önce milli takım ekibini uluslararası yarışta geçen bir adamdı. Bu kayıkhanede çok emeği olmuştur. Yakın zamanda vefat ettiği için bu yarışı onun adına ithaf ettik. Tezcan ağabeyimin sosyal medya hesaplarına baktım; pırıl pırıl yüzler, genç, zımba gibi çocuklar. Hepsi birer anı oldu Biz de bir gün çocuklarımıza anı olacağız. Sonunda hepimiz bu dünyadan gideceğiz. Biz buraya anı toplamaya geldik, bir tarih oluşturmaya geldik. Buradan güzel anılarla dönmek istiyoruz. Ercüment hocamız bize Gülüç’ün doğa harikası olduğunu, burasının kürek çekmek için çok ideal bir yer olduğunu söylüyordu. Şimdi bakıyorum da haklıymış diyorum.”

DEMİRTAŞ: “BİZİM DERDİMİZ ZONGULDAK’IMIZA, EREĞLİ’MİZE TURİZMİ KAZANDIRMAK”

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ise amaçlarının gençleri ahlaklı bir birey olarak yetiştirmek ve burada onlara spor yaptırarak, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunu söyledi.

Demirtaş; “Türkiye’de eşi, benzeri olmayan bir tesise kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tesisi kazandırmamızın sebebi, çünkü bizim burada Gülüç deresi aynı zamanda denizle birleşen doğa harikası bir bölge. Biz burayı değerlendirmek amaçla yola çıktık. Yapmış olduğumuz çalışmaların önemi ilk önce gençlerimizi ahlaklı bir birey olarak yetiştirmek, burada onlara spor yaptırmak, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak. Burada emeği geçen değerli büyüğümüz, kendisi vefat etti. Tezcan Köse ağabeyimizin anısına da bugün Cumhuriyet Kupası düzenledik ve aynı zamanda açılışımızı yapmak istedik. Bizim derdimiz Zonguldak’ımıza, Ereğli’mize turizmi kazandırmak. Turizmi canlandırmak amaçlı bu tesisin de ayrı bir önemi var. 50’ye yakın da kulüp katılımı var bugün. Burada Türkiye’ye tanıttığımız Gülüç’ümüzü, Ereğli’mizi, Zonguldak’ımızı bundan sonraki yarışmalarda da dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz.”

BOZKURT: “BU TESİS İÇİN GAYRET GÖSTERDİK”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt ise konuşmasında şunları söyledi:
“Bundan önceki dönemde Ereğli ilçe başkanı olarak görev yaptık. Bu süreçte Ereğli’mize birçok hizmeti kazandırma noktasında azami gayret içerisinde olduk. Burası da onlardan bir tanesi. Daha önceki spor bakanımız döneminde sayın belediye başkanımız ile Ankara’da randevu aldık. Buranın ödeneklerinin çıkarılması noktasında azami gayret gösterdik ve muvaffak olduk. Bugün bu eser karşınızda.”

ORUÇ: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç ise; “Gülüç’ü, Ereğli’yi, Zonguldak’ı Türkiye’de hem sporda hem kültürde hem sanatta önemli bir yere taşıyacak olan her türlü girişime çok büyük katkı ve destek olmak gerektiğini düşünüyorum ve böyle bir tesis kazandırdıkları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

VALİ MUSTAFA TUTULMAZ: “BUNLARI DA İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise şunları söyledi: 
“İlimiz adına, Ereğli ve Gülüç adına güzel bir eserin başlangıcını yapıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Karadeniz’in yapısı, hareketli bir deniz olması nedeniyle su sporlarına tam uygun olamayabiliyor anca bu tür gerek limanlar içerisinde, gerek buradaki konumda olduğu gibi değişik su sporları alanlarına da uygun alanlar var. Bunları da iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu eseri burada, bu şekilde faaliyete geçiriyor olmaktan ve gerekli ilginin de gösteriliyor olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduğumu özellikle ifade etmek isterim. Burada bir de vefa var. Bu vefayı da özellikle geliştirdikleri ve korudukları için de başta başkanımız olmak üzere kano camiasını tebrik ediyorum. Bu tesisi aktif kullanalım. Bugün bu açılışı, etkinliği yaparak kapatmayalım. Her yaştan, gerek kendi ilimizde, gerek dışarıdan gelen herkese bu sporu yapma fırsatı verelim, potansiyeli sonuna kadar kullanalım. Gülüç ve Ereğli’mizi bir kano merkezi olarak da ülkemizde tanıtalım.”

Kürek ve Kano Sporları Tesisi, yapılan dua ve kesilen kurdelenin ardında hizmete açıldı. Vali Tutulmaz ve beraberindekiler bir süre tesisi gezdikten sonra yarışmaları kendilerine ayrılan bölünden takip etti. Tezcan Köseoğlu anısına düzenlenen Gülüç Cumhuriyet Kupası Kürek Etkinlikleri, yarın öğle saatlerine kadar devam edecek.

açılış-2

demirtaş

gülüçaçılış2

gülüçaçılış3