Düzce'de iş yerinde yemek yerken boğazına yiyecek takılan kişi, arkadaşı tarafından yapılan heimlich manevrasıyla kurtarılmıştı. Uzmanı, hayat kurtaran heimlich manevrasının nasıl yapılması gerektiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, dün Gümüşova ilçesinde Selahattin İliksiz öğle yemeği yediği esnada boğazına takılan yiyecek sonrasında boğulmak üzereyken, iş arkadaşı Volkan Bıçakçı'nın heimlich manevrası sayesinde kurtarıldı. Düzce 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ayşenaz Özcan ise hayat kurtaran heimlich manevrasının nasıl yapılması gerektiğini konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Uyuşturucu satıcısı 3 kişi tutuklandı! Uyuşturucu satıcısı 3 kişi tutuklandı!

Heimlich manevrasının iki yöntemi olduğunu belirten Özcan, "Çocuğun boğazına oyuncak kaçabilir. Kişiler yemek yerken soluk borularına yemek artıkları, katı gıdalar kaçabilir. Kişi ilk olarak öksürerek kendisini kurtarmaya çalışır. Bilinci açık bir hastanın öksürüklerini sürdürmesi gerekiyor. Bu sırada kişiye herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerekiyor" dedi.

"Hemen 112'den yardım istenmeli"
Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğer bunun sonrasında hala kişi kendisini kurtaramadıysa, morarmaya başlayıp soluk alışverişini duymaya başladıysak veya ellerini boğazına getirmeye başladıysa o zaman kendisini heimlich manevrasıyla kurtarabiliriz. Bu öncelikle nasıl olur onu anlatayım. Kişinin göğüs kafesine elimizi koyarız. Arkasından 5 kez süpürme hareketiyle yukarıya doğru vurulur. Eğer bununla kurtulmadıysa arkasına geçeriz ve karnının üzerinden göğüs kemiğinin altından elimizi yumruk yaparız, 5 kez baskı uygularız. Biz buna heimlich manevrası diyoruz. Heimlich manevrası, karın içi manevrasının artırılarak kişinin soluk borusunun içindeki yabancı maddeyi çıkarılma işlemi olarak adlandırılabilir. Bu şekilde de kişi kurtarılamadıysa tekrar ilk yapılan uygulamaya geçilebilir. Yine kurtulmadıysa tekrar heimlich manevrasına geçilebilir. Eğer bu süreçte kişi kurtulursa zaten sonlanmış oluyor. Eğer bilinci kapanırsa hemen temel yaşam desteğine geçiyoruz. Bu arada heimlich manevrasını uygulamaya geçtiğimizde hemen 112'yi arıyoruz. Kişi öksürerek kendisini kurtaramadığında hemen 112'den yardım istememiz gerekiyor. Çevreden bir kişinin mutlaka ambulans ekiplerine haber vermesi gerekiyor"

Editör: Haber Merkezi