İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kdz. Ereğli Gönüllüleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları üzerine basın açıklaması yaptı.

İlçenin Müftü Mahallesi Devrim Bulvarı üzerinde yapılan açıklamada, İsrail’in füzeli saldırıları sonucu 13 Filistinlinin hayıtını kaybettiği belirtilerek; hayatını kaybeden Filistinlilerin, ablukadan dolayı hayatları boyunca bu işgale maruz kaldıkları ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“İsrail'in, Filistin üzerinde hiçbir hakkı yoktur. Sivil insanları, çocukları dünyanın gözü önünde öldüren bir katil devleti meşru görürseniz; dünyada adaleti öldürürsünüz. Katilin, soykırımcının, çocuk katilinin devleti olmaz. Katil İsrail devletinin saldırılarının durması için, sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Kudüs ve Gazze, Müslümanlar olarak kırmızı çizgimizdir. Dünyadaki tüm insan hakları ve insani yardım çalışması yapan kurumlarına sesleniyoruz. Ey insani yardım ve insan hakları kurumları; en iyi insani yardım, zalimlerin zulmüne engel olmaktır.

İsrail, bu saldırılarıyla Gazze duyarlılığını azaltmak istiyor. Bizi, ölümlere alıştırmaya çalışıyor. Eğer ölen sayısı az ise kimse sesini çıkartmayacak mı? Buradan tüm Müslümanlara sesleniyoruz; İstanbul'un savunması Gazze'den geçer. İsrail'in masumlara yönelik tehditlerine cevap vermeye devam edelim.

İsrail'in saldırıları Gazze'de hayatı durma noktasına getiriyor. İşsizlik yüzde 60, fakirlik yüzde 90'a yaklaşmış durumda. Yüzbinlerce insan, son yıllardaki saldırılar neticesinde evinden oldu ve akrabalarının yanında yaşıyor. Nüfusun yarısına yakını 18 yaşın altında. Bunlardan 300 bin çocuğun ya bir yakını ya annesi ya da babası vefat etmiş, öldürülmüş ve psikolojik travma yaşıyor. Halkın yüzde 80'i yurt dışından gelen yardımlarla yaşıyor. Günde en fazla 8 saat elektrik veriliyor, bazen hiç verilmiyor ve bazen de günde 1 saat kadar veriliyor; çocuklar gözlerini dünyaya açar açmaz işgal ile karşı karşıya kalıyor. Bu duruma sessiz kalmayalım.

Birleşmiş Milletler'in oradaki çalışmalarını yürüten kuruluşları da ABD yardımları kestiği için yardım etmeyi bıraktı. Kimse olmasa dahi bizler Gazzeli, Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Kudüs'e yürüyeceğimiz günü bekliyoruz. Gazze'ye kara konvoyu yaptık, Mavi Marmara yolculuğunu yaptık. Şimdi de insanlarımızı bilinçlendireceğiz ve Gazze halkı ile kucaklaşmak için elimizden geleni yapacağız.

Biz bu İsrail'i tanıyoruz. Bu meydanlarda kalabalıklar arttıkça, İsrail askerleri saldırılarını durdurmak zorunda kalacak. O yüzden çağrılara kulak verin, kalabalığı arttırın. İsrail askerlerinin ayaklarına zincir olun, her adımınız İsrail ayağına bir zincir, kelepçe olacaktır. Buna tereddüt etmeyelim. Buna Gazze'de, Mavi Marmara'da şahitlik yaptık.

İsrail, Mavi Marmara'ya da bir Mayıs sabahı saldırdı. Ama ne oldu? Bizler meydanlara indik, sesimizi yükselttik ve vicdanlarda her gün katil hükmü yiyen İsrail ilk defa uluslararası hukuk önünde de yargılanmaya mecbur kaldı. Gazze'nin, Filistin'in yanında oldukça İsrail amaçlarına ulaşamayacak. İsrail, elbet bu yaptıklarının hesabını verecek."

AK Parti Zonguldak Milletvekili adayı Saffet Bozkurt, parti yöneticileri ve İHH gönüllülerinin katıldığı basın açıklaması, getirilen tekbirlerin ardından sona erdi.

gazze2

Editör: Haber Merkezi