Eğitim-Bir-Sen, İnsani Yardım Vakfı (İHH), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Ensar Vakfı, İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), ÖZGÜR-DER, Yedi Hilal, Fikir ve Eğitim İçin Dayanışma ve Adalet Derneği (FEDA-DER), Karadeniz Ereğli Sağlıklı Yaşam Eğitim ve Çevre Derneği (SEÇDER) ve İnsan ve Medeniyet Hareketi’nden (İMH) oluşan Karadeniz Ereğli Ümmet Platformu’nun temsilcileri, ilçedeki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek faaliyetleri hakkında bilgilendirme bulundu.

Öğretmenevinde gerçekleştirilen programda konuşan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Karadeniz Ereğli Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hacı Mehmet Kurt; Ümmet Platformu’nun, Kdz. Ereğli’de sivil inisiyatifin ortak akıl ve iradesini temsil eden bir anlayış ile hareket ettiğini söyledi.

Kurt, şunları söyledi:

“Kdz. Ereğli Ümmet Platformu, hem milli hem de ümmeti ilgilendiren konularda sorumluluk almaktan kaçınmayan, ortak bir akıl ve irade ile ortak değerler ve amaçlar çerçevesinde hareket etmeye çalışan bir iradeyi temsil etmektedir. Beraber iş yapabilme ve değer üretebilme kapasitesini ve yetkinliğini ortaya koyan Sivil İnisiyatifin bir çıktısıdır, birlikte daha güçlü olunduğu bilincinin yansımasıdır.

Platform; insani, İslami ve kültürel hassasiyetlerin gözetildiği, bütün paydaşların bir kardeşlik bilinci ile birbirinin hukukunu muhafaza ettiği, Kdz. Ereğli’de sivil inisiyatifin ortak akıl ve iradesini temsil eden bir anlayış ile hareket etmektedir.

Balıkçılar, yeni sezona hazırlanıyor Balıkçılar, yeni sezona hazırlanıyor

Bugüne kadar Filistin, Doğu Türkistan, Arakan, Mısır, Suriye ve hangi coğrafyada olursa olsun Müslümanların dertleri ile dertlenen, ortak bir tavır koyma telaşı ile hareket eden platform, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sebebiyle bölgede aşevi kurulması ve yardım faaliyetlerinin planlanması, organize edilmesi amacıyla hemen harekete geçmiş ve 10 hafta boyunca 100 kişilik bir ekip ile yüzbinlerce kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirmiş, binlerce aileye deprem yardımı ulaştırmış, depremzedeler için iftar ve sahur programları tertip etmiş, yüzlerce çocuğa bayramlık ve harçlık vermiştir. Kdz. Ereğli’ye gelen depremzedelere yardımlarda bulunmuştur. Yapılan her faaliyet ile insanların dertlerine ortak olmak ve insanca bir duruş ortaya koymak şiarı ile hareket edilmiştir.

Filistin/Gazze meselesi bağlamında yapılan çalışmalar;

·         Basın bildirileri, çeşitli protestolar,

·         Toplu yürüyüş,

·         Araç konvoyu,

·         Oturma eylemi,

·         Çarşı merkezde Filistin Sergisi,

·         30 billboardda afişleme çalışması,

·         El broşürleri (Filistin Meselesi İsrail Sorunu, Boykot ürünleri),

·         Etiketleme çalışmaları,

·         Özgür Filistin Konseri-Grup Yürüyüş,

·         Akşam Sinevizyon Gösterileri

·         Boykot ve İsrail’e destek veren firmaların protesto edilmesi gibi etkinlikler organize edilmiştir.

Filistin/Gazze konusunda yapılması planlanan diğer faaliyetler;

·         25 Kasım 2023 tarihi saat 14:00’te Çocuklar tarafından Filistin’de öldürülen bebek ve çocuklar için bir yürüyüş yapılacak ve Çocukların Dilinden Filistin adlı program tertip edilecektir.

·         27-28-29 Kasım tarihlerinde Ali Molla Camii Avlusunda Filistin’e Destek Kermesi düzenlenecektir.

·         4 Aralık saat 19:00’da Taha KILINÇ beyefendinin katılımı ile Tatoğlu Kültür Merkezinde Dünü-Bugünü ve Yarını ile Filistin Meselesi adlı konferans tertip edilecektir.

·         Siyonist İsrail’e destek veren markalara karşı boykot çalışmalarının yaygınlaştırılması ve yerli ürünlere teşvik çalışmaları devam edecektir.”

HABER: TALHA YAZICIOĞLU

Editör: Haber Merkezi