Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde tören gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’ndaki törende anıta çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kendilerine emaneti olduğunu söyledi.

Milletin esaretten kurtuluşuna ve ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin temsilcileri olduğunu ifade eden Kocamanoğlu, demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan ise mutluluk duyduklarını vurguladı.

Kocamanoğlu, şunları söyledi:

“TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SİYASİ MİRASLARINDAN BİRİDİR”

Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi'nin, yanının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; Cumhuriyet’i ilan etmeden 1922 Aralık'ında ‘Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim’ diyerek, kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923'le Türkiye'nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk'ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye'nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.

Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.”

“PARTİMİZ, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEK”

Cumhuriyet değerlerinin hedef alındığını da ifade eden Kocamanoğlu, şöyle dedi:

“Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile yok sayıldığı, her türlü mücadelenin adıdır. Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata'mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla ilerleyen partimiz, ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100'üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”

Tören, Artvin halk oyunlarından ‘atabarı’ oyununun oynanması ile sona erdi. 

WhatsApp Image 2023-09-09 at 11.36.25

WhatsApp Image 2023-09-09 at 11.36.25 (1)

WhatsApp Image 2023-09-09 at 11.36.25 (2)