Balık sezonunun sonuna yaklaşılırken, palamut balığının bu sene bol olması nedeniyle Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde balık çeşitliliğinde gözle görülür azalma yaşanıyor.

balık3

Ereğli’de Bozhane mevkiinde hizmet veren Tammis Balıkçılık çalışanı Bilal Sezgin, bu sene palamutun bol olması nedeniyle balık sezonunun kıt geçtiğini söyledi. 25 yıldır balıkçılık yapan Sezgin, kıtlık nedeniyle av sezonunun bitimine kadar balıkta bollaşma beklemediğini ifade etti.

Sezgin konuşmasında şu bilgileri verdi:

“Sezon çok güzel başladı. Palamut bol olduğu için, bu sene çok güzel palamut satışı oldu. Palamut balığının fazla olmasından ötürü diğer balıklarda durgunluk başladı. Şuan balık satışı çok zayıf. Palamut hamsiyi yediği için, hamsi azaldı. Çinekop da onu kovaladığı için çinekop biraz gitti, Lüfer zaten olmadı. Balık sezonu bu sene biraz kıt geçiyor.

BALIK FİYATLARININ DÜŞMESİ ZOR

Şuan için; İstavrit’in kilosu 80, Mezgit’in kilosu 150, Barbun 250, Hamsi ise 50 lira. Çupra, Levrek ve çiftlik balıklarımız da var. Onların da kilosu 180 lira. Bu fiyatların altına düşmesini biz de istiyoruz ama biraz zor gibi. Bu gidişata bakarsak umutlu değiliz. Sezon sonuna kadar çok balık olacağını düşünmüyorum. Kar yağsa da Hamsi olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi Palamut’un bol çıkması hamsinin azalmasına neden oldu ama inşallah olursa da halkımız yemiş olur.”

balık4

Editör: Haber Merkezi