Ensar Vakfı, MÜSİAD, Önder, İHH, İnsan Vakfı, Seç-Der, Özgür-Der, Yedi Hilal, Tügva ve Feda-Der’in işbirliğinde; Kdz. Ereğlili hayırseverlerin katkılarıyla depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta kurulan ‘Kdz. Ereğli Aşevi’, depremzedelere hizmet vermeye devam ediyor.

555555

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sebebiyle oluşan can kayıpları, tüm ülkemizi yasa boğdu. Depremlerin ardından Kdz. Ereğli halkı, adeta bir seferberlik başlatarak üzerine düşen ne varsa ilk andan itibaren büyük bir hassasiyet ve fedakârlık ile yaraları sarmak üzere deprem bölgesine ciddi ölçüde destek gönderdi.

5555555-1Kdz. Ereğli’deki Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek İnsan Vakfı işbirliği ile Kahramanmaraş’ta uzun vadeli bir aşevi kurma düşüncesini hayata geçirdi. 12 Şubat’ta aşevi malzemeleri ve gıda yüklü bir tır ile 12 kişilik bir ekip yola çıkmış ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsünde Kdz. Ereğli Aşevi’nin kuruluşunu gerçekleştirmişti. Yaklaşık bir aylık süre içerisinde 10’ar kişilik ekiplerle Kdz. Ereğli’den 40 civarında gönüllü aşevinde çalışmak üzere deprem bölgesine gitti. Gönüllülerden oluşturulacak ekipler ile Kahramanmaraş’a gidilmeye devam ediliyor. Bunlarla beraber Sivil Toplum Kuruluşları öncülüğünde toplamda 4 tır malzeme Kahramanmaraş’a gönderildi. Çocuk oyuncakları, gıda malzemeleri, kahvaltılıklar, iç çamaşırları, elbise, battaniye, yorgan, soba, elektrikli ısıtıcılar, bot, mont, terlik ve hazır su başta olmak üzere birçok ihtiyaç malzemesinin giden ekiplerce depremzedelere elden dağıtımı sağlandı. Öğünlük olarak Kdz. Ereğli Aşevinden yaklaşık 2 bin kişiye yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor.

YENİ BİR KAMPANYA BAŞLATILDI

55555

Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle deprem bölgesindeki depremzede ailelere yönelik “Paylaşmak Güzeldir” temalı “Ramazan Gıda Kolileri”, bayanlara yönelik “Yanındayım” temalı “Hijyen Paketi”, çocuklara yönelik “Bir Çocukta Sen Güldür” temalı “Tebessüm Paketi” ile Kdz. Ereğli Aşevinin ihtiyaçlarının temini için bir yardım kampanyası başlatıldı. Ayrıca aynı amaca yönelik Ali Molla Camii avlusunda bir kermes başlatılacak. Kampanya dahilinde malzemelerin Hatip Cami aşağısında bulunan Arma İnşaat binasında toplanıp, 19 Mart Pazar günü deprem bölgesine sevk edilmesi planlanıyor. Depremlerin hemen ardından çalışmaların organize edilip, yürütülmesinde gönüllü olarak görev alan sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, amaçlarının bir seferlik veya bir sürelik değil ihtiyaç olduğu sürece deprem bölgesinde yaraları sarabilmek için çalışmalar yürütmek olduğunu ifade ettiler. Bu kapsamda Kdz. Ereğli halkının bu çalışmanın devamlılığı için hem insan kaynağı hem de maddi olarak desteklerini esirgememesi son derece önem arz ediyor.

55555555

Editör: Haber Merkezi