Batı Karadeniz Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taşdelen; artan maliyetler ve kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle, Kdz. Ereğli’de yeni konut üretilemediği ve bu nedenle ilçede kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşandığını söyledi. İlçedeki kiralık ev fiyatlarıyla ilgili bazı mahalleler üzerinden örnekler veren Taşdelen, binaların eski ve yeni olmalarına göre rakamların 8 bin lirayı bulduğunu ifade etti.

Taşdelen, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde hükümetin açıkladığı 0.69 faiz gibi alt, özellikle orta grup için hazırladığı sıfır inşaatlarla kredilerin önünü açtı ama prosedürün uzun olduğunu gördük. Hükümetin ülke genelinde 100 bin gibi bir sayı ile kısıtlaması, istenileni veremeyecek gibi geldi bize. Onun da Ereğli’ye yansımasının çok az olacağını düşünüyoruz, çünkü müteahhitte belli bir görev veriyor bu konuda. Bu 0.69’da, inşaatın sıfır olması ve bitmek üzere olan inşaatlar için geçerli özellikle.

ÇOK SATIŞ YOK

Müteahhitlerin bir web sitesi altında çevre ve şehirciliğe önce bir kayıt yaptırması gerekiyor. Hükümet bu kayıtlardan da %5 gibi oranda parasal teminat istemiş. Bu paraları yatıran müteahhitlerin buradan satabileceğini öğrendik. Onun dışında da bankalarda bu kişilerin aylık 45 bin lira gibi bir gelir seviyesinin olması gerektiği, yapılardaki özellikleri tutarak ürün gamını azalttıklarını görüyoruz. Ürün gamını azaltınca, Zonguldak ve Ereğli için söylüyorum; 2. bölge oldukları için 2 milyon gibi bir üründe sınırlandırıyor sizi. 1 milyon, 2 milyon gibi kredi çekecek müşterinin de elinde biraz nakit olması gerekiyor ya da başka bir ürünü satıp yine orada değerlendirmesi gerekiyor. Piyasada bir telefon trafiği hareketi, fiyat sormalar yaptı. Buna karşılık fiyatlarda da %5 gibi artış oldu. Satışlar gerçek anlamda çok yok.

FAİZ ORANLARI YÜKSEK

Piyasadaki faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı ciddi anlamda fon kredileri bankalarda düştü. Bizde de düştü. Geçen banka müdürü ile konuştuğumda, biz de ayda 1 tane kullanıyoruz ya da kullanmıyoruz gibi ifadeleri oldu. Hakikaten zor bu konuda. Biz 0.69’un 100 binden 1 milyon vatandaşa kullandırılacak bir duruma geldiğinde ve bir de kısıtlamadıkları sürece bu işin daha çok tabana yayılacağını inanıyoruz. Çünkü 5 yıl bu ürünü satamayacak diye bir şartı var hükümetin.

İNSANLAR, EV ALAMIYOR

Piyasada bir telefon trafiği hareketliliği olsa da vatandaş bu şartları görünce geri adım attı. Çoğu insanın ev alamadığını görüyoruz şuanda. Şuana kadar çevre şehirciliğe Ereğli’de 0.69’dan 2 tane müteahhittin başvurduğunu duyduk. Bunun dışında diğer müteahhitlerin bu işe çok sıcak bakmayacaklarını duyduk. Çünkü daha önce yaptığı imalat ile bugün yaptığı imalat arasında KDV ve fatura farkı çıkacağı için bu işe çok yanaşmayacaklarını duyduk. Yanaşırlarsa da bunu fiyata yansıtacaklarını görüyoruz. Ev alacak vatandaşlar, bu işe biraz uzak durulması gerektiğinin farkına varıyorlar ve bu yüzden alımları durdurmuş durumdalar.

YOK DİYEBİLECEĞİMİZ KADAR AZ

Sektörde Ereğli bazlı sadece peşin alışveriş işlerinin olduğunu görüyoruz. Kredili oranın çok az olduğunun farkındayız. Sadece takasla ya da elinde kur korumalıya bağlamış vatandaşlarımızın kurun çok artmayacağını ön görerek artık bankadan paralarını çekerek araba ve altın gibi şeylere yatırmaktalar. Bundan dolayı ev sorma hareketi 0.69 ile başladı ama şuana kadar neticelenen 0.69’lu kredi bölgemizde şuan da yok diyebileceğimiz kadar az.

EREĞLİ’DE KİRALIK DAİRE SIKINTISI VAR

Şu anda Ereğli’de belediyenin yapacağı revizyonu ertelemesinden dolayı ve 3-4 senedir müteahhitlerle ile 18 dediğimiz uygulamalardan dolayı belli bölgelerdeki inşaat yapımı azaldı. Bu sebepten ve enflasyondan dolayı kira artışlarının artması nedeniyle Ereğli’de şuanda kiralık daireyi hiçbir emlakçı bulamıyor. Kiralık daire bulmada çok zorluk çekiyoruz. Geçen dönemde memurların dönüşü ve öğrencilerin gelmesiyle bütün evler doldu. Özellikle bölgeye istinaden Ereğli bazında demir çeliğe gelen bir-iki tane müteahhit firma kirada olan bir yerleri kapattığı için Ereğli’de şuanda kiralık daire bulamıyoruz. Bu da insanları yeni almaya itmesi gerekiyor ama faiz oranlarını da alamayacakları için şuan da kiralıklar da bulamama gibi sıkıntımız var. Bu da fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Ev sahiplerinin de kiracılarına 2 kat fiyat söylemesine neden oluyor. Bu da bize ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor.

KDZ. EREĞLİ’DE KİRA FİYATLARI İKİ KATINA YÜKSELDİ

Yeni daireleri baz alarak söylüyorum; Müftü Mahallesi’nde 2 bin-2 bin 500 civarında olan kiralar 4 bin 500’lere dayandı. Bağlık’ta 3 bin lira olan kiralar 6 binlere dayandı. Kepez bölgesinde bin-bin 500 liraya bulduğunuz sıfır daire kiraları şuan da 4 binden aşağı değil. Kadıtarlası’nda 2 bin 500 liraydı fiyatlar orada da 6 bin bandına dayandı. Çavdarlı bölgesinde sıfır evlerin kiraları 7-8 bin lira, hatta 10 bin liraya dayandı.

EREĞLİ’DE, REVİZYON BİR İHTİYAÇ

Revizyonu daha çok müteahhitler bekliyor. Bizi ilgilendiren kısım, müteahhitlerin bol miktarda ruhsat kesip ev üretmeleri. Biz de bu yeni evleri hem kiralama, hem de satma anlamında bir şeyler yapabilmemiz lazım. Ereğli’de revizyon ihtiyaç, yapılması gerekiyor ama adaletli bir şekilde, her bölgede eksikleri gidererek yapılması lazım.

REVİZYONUN HIZLANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

Ereğli, nüfusumuza göre yetmiyor. Yeni imalat çok aranıyor. Çünkü fiyatlar, rayiç fiyatları ciddi anlamda artıyor. Bu artışı engellemek için ürünün, arzın çoğalması gerekiyor. Talep çok, arz hiç yok gibi bir durumdayız şuanda ama bu 18 uygulamalarının bittiği yerlerde ciddi anlamda ruhsat kesiminin başladığını görüyorum. Bütün emlakçılar olarak revizyonun Belediye’den Ereğli’nin tamamını kapsayacak ve hızlı bir şekilde olmasını talep ediyoruz.

FAİZİN YÜKSEK OLMASI, SATIŞI DURDURUYOR

Ülke genelinde yapılacak olan toplu konutun açıklanması nasıl Ereğli’de yansıması varsa büyük şehirlerde de ciddi anlamda yansıması var. Onlar da ellerindeki stokları eritmek istiyorlar. Yeni ürünler yapmak istiyorlar. Bizim inşaat ve emlak sektörü, inşaatı yaptığınızda diğer sektörleri de hareketlendiren bir sektör. Faiz oranları yüksek olduğu zaman, konut satışımız duruyor. Konut satamayınca da müteahhit de konut yapımını azaltıyor. O yüzden ülke genelinde şuanda 1.70 ve 1.80 de özel bankalar, devlet bankaları 1.29’larda, özel kampanyalarla 0,69’a düşüyorlar. Özel bankalarda 1.10, 1.20’lere geldiği zaman piyasa ciddi anlamda hareketlenecek. Faiz oranları ile direkt orantılıyız. Devletin bu tip kampanyaları yapması, piyasayı hareketlendirir. Bundan önce enflasyon ve faiz olgusu düştüğü zaman, zaten bizim piyasamız hareketli olacaktır.

YABANCILARDAN CİDDİ BİR TALEP YOK

Çinli bir firma Erdemir için geldi. Toplu bir villa verildi. Toplu olarak kullanıyorlar. Rakamı 5 bin lira olan bir yer, 10-15-20 bin lira gibi rakamlara verilebildi ama bu bir istisna, her zamana olabilecek bir olay değil. Afgan ve Suriyeliler için söylüyorum. Onların bizim bölgemize çok talepleri yok ama arıyorlar mı? Arıyorlar. Onlar için fiyat çok önemli değil. Alacakları mülklerden dolayı vatandaşlık almak için yapıyorlar ama Ereğli’de yabancılardan çok ciddi bir talep göremiyoruz.”

Editör: Haber Merkezi